Itthon MTI 2014. június. 27. 18:58

Index: ÁVH-s ügynököt irányított a rendészeti államtitkár

Egykori államvédelmis ügynököt irányított Nagy Imre és társai újratemetésének idején a Belügyminisztérium rendészeti államtitkára – írja az Index. Az Amur nevű ügynök a Hősök teréről jelenthetett Tasnádi Lászlónak, aki a 80-as években a III/II-es osztály egyik vezetője volt. Az államtitkár a napokban kipattant botrány ellenére nem mond le.

Az Index információi szerint 1952-ben kezdett az ÁVH-nál dolgozni az Amur fedőnevű ügynök. 1953-ban az ÁVH Baranya megyei osztályára került, később fokozatosan lépdelt felfele a ranglétrán. A BM-ben, majd a 60-as, 70-es években párizsi, később genfi rezidensként dolgozott. 1988-ban helyezték nyugállományba, rendőr ezredesként szerelt le.

Levéltári iratok szerint az újratemetés idején Tasnádi László Amurral és egy másik, Vera fedőnevű titkos megbízottal dolgozott együtt. A nagy ellenzéki megmozdulás miatt a rendvédelmi szervek az állomány jelentős részét mozgósították.

Tasnádi a dokumentumok szerint az újratemetés idején telefonon tartotta a kapcsolatot az ügynökökkel. 

Tasnádi László múlt pénteken bejelentette, hogy nem mond le, mert szerinte nincs miért lemondania. Arra hivatkozott, hogy kémelhárító volt, és a kémelhárítók ügynökökkel dogoznak. Azt a múlt pénteki sajtótájékoztatóján sem tagadta, hogy Amurral vagy a másik ügynökkel dolgozott az újratemetés napján, ám állította: az újratemetéssel kapcsolatban nem volt munkafeladata.

Bálint László, Tasnádi egykori kollégája az RTL Híradónak kedden azt állította, hogy a rendészeti államtitkárt nagyobb felelősség terheli a kommunista rendszer kiszolgálása miatt, mint az egykori szigorúan titkos állományú tiszteket. Bálint szerint Tasnádinak már húsz éve vissza kellett volna vonulnia a közéletből, egykori munkája pedig összeegyeztetetlen mostani megbízatásával.

Hirdetés
Élet+Stílus HVG 2025. május. 16. 19:00

„Nekem nagyon sokat segített, de a mai fiatalokat nem így nevelném” – Kökény Beatrix a Penge podcastban

Verekedős, csibész gyerekből lett klasszis kézilabdázó az olimpiai ezüst- és bronzérmes Kökény Beatrix, akiben az edzői hamar felismerték a tehetséget, majd rájöttek arra is, hogy két-három labdaérintéssel korábban látja, mi történik majd a pályán. Csapatkapitányként a nyugalmat képviselte – máskülönben a társai is idegesek lettek –, és nem volt véletlen, hogy irányító lett: a magánéletben is ilyen típus. Jó ideje az utánpótlás-képzésért felelős sportvezetőként dolgozik a Ferencvárosnál, így jól látja, hogyan alakult át a sportolók és az edzők kapcsolata az elmúlt évtizedekben, és hogy mennyire mások hozzájuk képest a mai fiatalok. Szilágyi Áronnak és Kenyeres Andrásnak azt is elárulta a Penge podcastban, hogy ugyan nem riad fel éjszakánként, amiért „minden idők legerősebb női válogatottjával” nem sikerült Sydney-ből hazahozniuk az aranyérmet, de az olimpiák idején van benne emiatt egy nyomasztó érzés.