Pitiáner csalók, nagypályás szélhámosok és vérbeli Rejtő-karakterek is felelősek az elmúlt évek legnagyobb fesztiválbukásaiért, melyek során mindig a közönség húzta a legrövidebbet.
Két nappal a fesztivál kezdete előtt, a vízminőségre hivatkozva először váratlanul elhalasztották, majd lemondták a szervezők a balatonföldvári Fun Festet. A helyszíni előkészületek és a fellépőkkel való kapcsolattartás teljes hiányából azonban arra lehet következtetni, a szervezők nagy valószínűséggel eredendőleg sem tervezték megtartani a fesztivált. A legfrissebb ígéreteik szerint 2 ezer forintos jegyárakkal ügyködő, szegényes pótfesztivállal engesztelnék ki az elővételes bérletért 16-30 ezer forintot fizető fesztiválozókat.
Az eset korántsem annyira egyedi, mint azt hinnénk.
Ki ne emlékezne például a Guns n’ Roses legendás fellépésére a Budaörsi Reptéren? 2003-ban három huszonéves egy létező cég adataival visszaélve a budapesti Lurdy Ház bevásárlóközpont parkolójában (!) árult jegyeket Axl Rose-ék állítólagos koncertjére, mellyel bár mindössze körülbelül 60 embert sikerült átejteniük, 704 ezer forintos kárt okoztak. A három fiatalt végül saját lakásukon állították elő a rendőrök.
Együtt éreznek
Alig egy évet kellett várni a következő, immár jóval nagyobb volumenű bukásig, Liza Minnelli Bonnie Tyler koncertbe torkolló 2004-es fantomfellépésére. A gyér, alig párszázas jegyeladások miatt a Budapest Sportarénából először a Puskánc Ferenc Stadionba, majd a Kisstadionba menekített esemény akkor ütötte ki a biztosítékot, mikor a szervezők a koncert előtti nap közölték, annyira kevés jegy fogyott, hogy a művésznő helyett inkább a költséghatékonyabb árkategóriába tartozó Bonnie Tyler lép majd fel.
A szervező Movies and Fashion Kft. ekkor ígéretet tett a 10-35 ezer forintos jegyek visszaváltására, a cég Vörösmarty téri irodája azonban a bejelentés másnapján “a bérleti szerződés lejáráta miatt” hirtelen bezárt. A Movies and Fashion Kft. munkatársa az RTL Klubnak később úgy nyilatkozott, a koncert nem maradt el, csak a program változott, így nem tudják visszaváltani a jegyeket, a csalódott rajongókkal azonban együtt éreznek. A zuglói rendőrkapitányságon ezt követően több mint hetvenen tettek feljelentést, a rendőrség pedig csalás alapos gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen rendelt el nyomozást.
Külcsíny, belbecs
Jóval nagyobb rutinnal keverte a lapokat Szabó Imre, aki a 2006-os Techfest csődje után egy évvel Obersovszky Milán néven kezdett nagyszabású, 500 Dj-t, gogo lányokat és a belépő mellé járó ingyenes sétarepülést is ígérő négynapos fesztivál szervezésébe, melyet az esemény kezdete előtt egy nappal, a főszponzor kiszállására és a fesztiválhelyszínül szolgáló, Budakeszi önkormányzatának tulajdonában álló Farkashegyi repülőtér megváltozott bérleti feltételeire hivatkozva lemondott.
Nagy/Obersovszky mindössze négy fellépővel kötött peralapnak számító, valós szerződést, a kisebb külföldi és az összes magyar fellépő papír nélküli lefoglalásának köszönhetően gyakorlatilag súlyosabb jogi következmények nélkül tudta bedobni a törülközőt. Nagy valóban sokat adott a látszatra, sőt a fesztivál promóciós költségein sem spórolt: a fesztivál reklámjai az interneten, rádió és tévéadók műsorán is felbukkantak, a rendezvény szponzorai között pedig olyan cégek szerepeltek, mint az egykori Roxy Rádió, a VIVA, a Heineken, vagy épp a Bols Vodka.
Néhány szót Piszkos Fredről
Az utóbbi évek legnagyobb botrányának számító és legvadregényesebb utóéletű elcsalt fesztiválja minden bizonnyal a 2010-ben több tízmilliós károkat okozó Part fesztivált. A Shaggy és Akon húzónevekkel a Balaton Sound fapados megfelelőjeként piaci rést találó agárdi fesztivál sztárfellépőinek csak az első előleget fizették ki a szervezők, akik végül két héttel a start előtt fújták le a rendezvényt. A Part mögött álló fantomcég, az Agárd Zenei Fesztivál Kft. ügyvezető igazgatójaként Kocsispéter Gergely teljes kártalanítást ígért illetve, hogy a 25 ezer forintos bérletekkel pórul járt techno-közönség jegyei érvényesek lesznek az egy hónappal későbbi, a Lovasi féle Fishing on Orfű koncepcióját palgizáló, 5 ezer forintos bérletárakkal operáló Alterego fesztiválra.
A helyzet szépsége, hogy a szervezők már a headlinerként a Roadot szervírozó bakancstalálkozó helyszínéül szolgáló orfűi kempinggel való tárgyalásokból kitáncoltak, és egy beharangozott fellépővel volt érvényes szerződésük. így ebből a fesztiválból sem lett semmi. Az Agárd Zenei Fesztivál Kft. a Part fesztiválra váltott jegyek árát a károsultak pertársaságba verődve az azokat legnagyobb számban árusító Ticketproból próbálták kiboxolni, mivel a cég a jegyek hátulján lévő tájékoztató szerint vállalta a visszafizetés felelőségét.
A Ticketpro jogi képviselői szerint azonban a tájékoztató nem minősült szerződésnek, így a károsultak máig hiába tartják a markukat. A rendőrségi adatok szerint Kocsispéter az elővételes jegyek árának vissza nem térítésének köszönhetően több mint 20 millió forintos bevételre tett szert, ellene sikkasztás vádjával indult nyomozás. A Part szervezője azonban eltűnt a hatóságok elől, egy, több szerkesztőségnek 2010 októberében eljuttatott titokzatos e-mail pedig arról számol be, hogy Kocsispétert ukrán testőrével együtt tisztázatlan körülmények között Kuala Lumpur közelében, egy utcai tűzharc során agyonlőtték. Az információt a Külügy nem, a maláj tartományi rendőrfőnök azonban megerősítette. A Bors ehhez képest idén márciusban arról adott hírt, hogy Kocsispéter nem csak életben van, de egyenest Magyarországon tartózkodik.