A pedagógusok etikai kódexét is megalkotja a Nemzeti Pedagógus Kar, amelynek felállításáról 2013 nyarán rendelkeztek. Mindenkinek kötelező belépni, aki állami és önkormányzati fenntartású köznevelési intézményben pedagógus.
Szombaton tartja alakuló ülését a fővárosban a Nemzeti Pedagógus Kar. Az ünnepségen beszédet mond Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és Czunyiné Bertalan Judit, a június 15-i hatállyal kinevezett köznevelési államtitkár.
A pedagóguskar - amelynek felállításáról 2013 augusztusában döntöttek - az állami és önkormányzati fenntartású köznevelési intézményekben pedagógus munkakörben, közalkalmazottként foglalkoztatottak önkormányzattal rendelkező köztestülete.
A kar tagja az a pedagógus, aki az állami és önkormányzati fenntartású köznevelési intézményekben pedagógus munkakörben történő foglalkoztatásra szóló kinevezést kapott.
A Nemzeti Pedagógus Kar fő feladatként ellenőrzi a közösségi szolgálat szervezését, valamint működteti az ehhez kapcsolódó tanácsadó és információs rendszert, véleményezheti a köznevelést és pedagógusképzést érintő jogszabályokat, és javaslatokat is tehet. Megalkotja alapszabályát, valamint a pedagógusok etikai kódexét, ezek a dokumentumok a kar működésének jogi kereteit biztosítják. A kar partneri kapcsolatra léphet más szakmai szervezetekkel.
MSZP: "Az erőszakos oktatáspolitika szimbóluma"
Az MSZP szerint a szombaton alakuló ülést tartó Nemzeti Pedagógus Kar az erőszakos oktatáspolitika szimbóluma és nem lesz képes ellátni azokat a feladatokat, amely miatt létrehozták - mondta Kunhalmi Ágnes, az Országgyűlés kulturális bizottságának szocialista alelnöke beszélt szombaton budapesti sajtótájékoztatóján.
Az ellenzéki képviselő kifogásolta, hogy a karba "erőszakkal" léptették be a pedagógusokat. Nem alulról jövő kezdeményezésről van szó, nem a pedagógusoknak és az oktatáspolitika szereplőinek a vágya volt az, hogy segítse őket ez a testület - mondta.
Kunhalmi Ágnes kérdéseket is feltett Czunyiné Bertalan Juditnak. Azt kérdezte egyebek mellett, hogy megszüntetik-e a Nemzeti Pedagógus Kar kötelezőségét, átgondolják-e az egész napos iskola intézményét, csökkentik-e a gyerekek leterheltségét.
A Fidesz Kunhalmi szavaira úgy reagált, hogy a szocialisták semmit nem tanultak, ahogy kormányzásuk alatt, úgy ma sem becsülik a pedagógusokat. A Gyurcsány-Bajnai-kormány alatt pedagógusok tömegét tették az utcára és csökkentették a fizetésüket. Ma pedig attól is megfosztanánk őket, hogy a Nemzeti Pedagógus Karon keresztül szakmai tapasztalataikkal segítsék egymás munkáját és az oktatáspolitikai döntéseket - írták.