Balog Zoltán egy cseh lapnak adott interjúban próbálta megmagyarázni, hogy miért szeretik annyira nálunk Orbán Viktort. Szerinte nagy eredményeket ért el a kormány az elmúlt négy évben.
Orbán Viktornak azért van erős támogatottsága Magyarországon, mert jó politikus, képes meggyőzni az embereket saját véleményéről, és arról is, hogy ez összhangban van a társadalom véleményével – mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere abban az interjúban, amelyet a Lidové Noviny című cseh napilap közölt szerdán.
Balog Zoltán május közepén, a 20. prágai nemzetközi könyvvásár megnyitásakor adott interjút a konzervatív cseh napilapnak. Szerinte Magyarországnak szüksége van az erős politikusokra, mert az utóbbi húsz évet eltékozolták. "Huszonöt éve a posztkommunista államok élén álltunk. Ezelőtt öt éve pedig az utolsók voltunk. Patthelyzet volt, amit Orbán Viktornak sikerült feloldania.
Aztán elkezdte sorolni, hogy szerinte egy sor konkrét és nagy dolgot sikerült megvalósítania a Fidesz-kormánynak, például megreformálni a közszolgálatot, az oktatást, a közigazgatást. "A képviselők száma a felére csökkent, és még több mindent említhetnénk. Mindennek már két évtizeddel ezelőtt meg kellett volna történnie" – mondta Balog miniszter.
Az ellenőrzés a választók kezében van – válaszolta Balog arra a kérdésre, nem tart-e attól, hogy az erős kormány túlságosan is sok mindent tart ellenőrzése alatt az országban. "A választók döntik el, kit küldenek a parlamentbe. És minket választottak. Kétszer egymás után megkaptuk a szavazatok kétharmadát, és ez erős legitimitás" – hangsúlyozta.
A Jobbik megerősödését firtató kérdésre Balog Zoltán kifejtette: "rajtunk múlik, hogy képesek vagyunk-e jobb politikát csinálni", mint a Jobbik. Hozzátette, hogy minden társadalomban van egy csoport, amely hajlik a szélsőség felé. "Jó politikával ezeket a szavazatokat 20 százalék alatt lehet tartani" – jegyezte meg.
Balog azt állítja, hogy Magyarországon a romakérdést "országos problémaként" kezeli a kormányzat. "A romák ugyanis társadalmunk részét képezik, a mi jövőnk össze van kötve az ő jövőjükkel. Ez nemcsak emberi jogi probléma, hanem az állam jövőbeni fejlődési irányának egyik stratégiai kérdése is" – vélekedett az emberi erőforrások minisztere. Elmondta, hogy Magyarországon egyedi rendszere van a többség és a nemzetiségek együttélésének, a nemzetiségeknek saját önkormányzatuk van, és sikerült megoldani a nemzetiségek parlamenti képviseletét is.