Kishantos-ügy: a VM jó hírnevet sértett
A Fővárosi Törvényszék május 19-én hozott első fokú, nem jogerős ítélete szerint a Vidékfejlesztési Minisztérium megsértette a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Közhasznú Nonprofit Kft. jó hírnevét.
A Fővárosi Törvényszék döntésben kimondta, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium és Bitay Márton államtitkár, valótlan álltásokkal megsértette a Kishantosi Vidékfejlesztési központ jóhírnevét. Az ítélet indoklásából kiderül, hogy nem 8 helyi gazda kapta a vitás földterületet, a bíróság pedig a jogsértés abbahagyására szólította fel a Minisztériumot. A bíróság ugyanakkor több, kisebb súlyú közlés esetében elutasította a nonprofit Kft. keresetét.
A bírósági döntés indoklásából kiderül, hogy 2013. április 25-én "Kishantos jövője helyi gazdálkodók kezébe kerül" címen kiadott közleményben a Vidékfejlesztési Minisztérium és a Világgazdaság Online internetes portálon 2014. január 14-én megjelent, Bitay Mártonnal, az állami földprogramért felelős államtitkárral készült interjúban is azzal az állítással, hogy a szerződésben vállalt fejlesztéseknek nem tett eleget, amivel pénzben is kifejezhető kárt okozott az államnak. Ebből következik, hogy ezen „nem létező kötelezettség elmulasztása miatt” nem is érhette kár az államot – derül ki az ítélet indoklásából.
„A földterületet nem 8 kisebb helyi gazda kapta, mert a nyertesek között gazdasági társaság és nem helyi gazdák is vannak. Az egyik nyertes, a Mező Vidék Bt. nem folytat mezőgazdasági tevékenységet, a pályázat meghirdetése idején salgótarjáni székhelyű építési vállalkozás volt” – derül ki a már ismeretes tény a Fővárosi törvényszék ítéletéből. A többi nyertes kapcsán felvetődő visszásságokról bővebben a hvg.hu korábbi cikkében olvashat.
Ugyancsak valótlanul állította az agrártárca, hogy az e kár miatt indított perben az állam jogerősen nyert volna az ökogazdasággal szemben. Azt, hogy a kishantosi nonprofit kft.-t a haszonbérleti szerződés miatt keletkezett jogvita során a bíróság 27 209 186 forint megfizetésére kötelezte, úgy tüntette fel a tárca, mintha a bíróság az államnak okozott kár megfizetésére kötelezte volna - tartalmazza az ítélet.
A bíróság a felperes gazdaság egyéb keresetét elutasította. Az indoklás szerint például a VM egyéb sérelmezett közlései közül a politikai hangulatkeltés, a nyilatkozatháború indítására vonatkozó kijelentés a felperes magatartásának az alperes szerinti megítélése, amely lehet ugyan téves vagy akár szándékosan elítélő, ám olyan, a véleménynyilvánítás szabadsága körébe tartozó megnyilvánulása, ami nem eredményez jogsértést, ezek a közlések ugyanis nem a pályázati eljárás érdemére vonatkozó tényekkel kapcsolatosak.
A pernyertesség, illetve a pervesztesség arányát egyenlőnek értékelte a bíróság figyelemmel arra, hogy a nagyobb súlyú közlések tekintetében a felperes keresetének helyt adott, több kisebb súlyút utasított el.
A bírósági döntés „a jogsértés abbahagyására” kötelezi a Vidékfejlesztési Minisztériumot. Az ítélet egyelőre nem jogerős, 15 nap áll rendelkezésre a feleknek a fellebbezésre.