Vizsgálja az adatvédelmi hatóság a BKK új bérletszabályait
Vizsgálatot indít a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság a BKK új bérletvásárlási szabályai miatt. Az új gyakorlat adatkezelésnek minősül ugyanis, de a BKK nem jelentette be a hatóságnak, és állásfoglalást sem kért. Eddig hárman tettek panaszt emiatt. A BKK szerint a bejelentést megtették, a nyilvántartásba vétel még folyamatban van. Az adatokat pedig nem tárolják – írja a VS.hu.
A vizsgálat nem a három panasz miatt indul, hanem azért, mert az új rendszer adatkezelésnek minősül, de a BKK nem jelentette be – mondta az adatvédelmi hatóság elnöke a portálnak. A hivatalhoz sem nyilvántartási kérelem, sem állásfoglalásra vonatkozó kérelem nem érkezett, pedig kötelező lenne.
A BKK elkészített egy adatvédelmi tájékoztatót, és megtette a szükséges bejelentést, ami a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság nyilvántartásába vételéhez szükséges, de a nyilvántartásba vétel még folyamatban van – ezt már a BKK-tól közölték. Ezzel annak a jogi lehetőségét kívánják megteremteni, hogy később, ha kell, végezhessenek adatkezelést.
Május 13-tól az ügyfélközpontokban és a pénztárakban csak úgy lehet majd bérletszelvényt vásárolni, ha a vevő megadja azt az igazolványszámot, amelyet a bérleten fel szeretne tüntetni Az új automatáknál már most is ez a szabály.
A jegyeket és a bérleteket minden alkalommal helyben, speciális papírra nyomtatják, a számmal együtt, amelyet egyébként eddig is kötelező volt ráírni, viszont sehol sem kérték előre vagy tartották nyilván. A bérletvásárláshoz használható személyi, diákigazolvány, jogosítvány, útlevél vagy más fényképes okmány, de bérletigazolvány is. Vagyis a változás lényegében az adatbekérés.
A VS.hu kérdésére a BKK közölte, hogy a rendszer sem eddig, sem most nem tárol adatokat.