A tömeg az Erzsébet híd pesti hídfőjétől az Astoriáig ért, a menet eleje negyed 6 felé már meg is érkezett a Keleti pályaudvarra. Székhelyi József mondott felvezető beszédet. Sok volt a rendőr a környéken, de nem is volt provokáció. Az izraeli elnök videoüzenetben szólt a menet résztvevőihez. Mint mondta, sok dicső momentum van a magyar történelemben, de a soá beszennyezi azt.
A sófár hangjára indult el az Élet menete az Erzsébet híd pesti hídfőjétől a Keleti pályaudvarhoz vasárnap délután. A tömeg az Astoriától egészen a hídfőig ért. Az indulás előtt tartott beszédében Székhelyi József színművész, az Élet Menete Alapítvány egyik alapítója azt mondta: "mi, most élők, mindannyian karöltve, kéz a kézben, szív a szívben, lélektől lélekig együtt és mindig együtt menetelünk az életért".
Arról is beszélt, hogy "szíve szerint" megalapítaná a pártonkívüliek pártját, a Szenvedélyes Élet Pártját, amelynek "akarata, szorgalma, tehetsége, teremtő ereje, tudása, munkabírása türelme és innovatív leleményessége alkalmi zsenialitással párosulna, (...) gyógyítaná a gyengélkedőt (...) és soha-soha nem ölne".
A hídfőnél Kelemen Zénó szobrászművész Élet menete című szobrát avatta fel Ilan Mor, Izrael Állam budapesti nagykövete, Forgács János holokauszt-túlélő, volt auschwitzi fogoly, az Élet Menete Alapítvány önkéntese és Kolos Sára, a Scheiber Sándor Zsidó Gimnázium és Általános Iskola tanulója.
Nem volt provokáció
A menet eleje negyed 6-ra meg is érkezett a Keleti pályaudvarhoz, a tömeg vége ekkor a Blaha Lujza térnél tartott.
A Keleti pályaudvar parkolójában óriás kivetítőket és nagyméretű színpadot állítottak. Az emberek kezében magyar nemzeti, izraeli, európai uniós és az Élet Menete Alapítvány logójával ellátott zászlókat lehet látni.
A vonulás alatt a Szabad sajtó úttól a Kossuth Lajos utcán, az Astorián, a Rákóczi úton, a Blaha Lujza téren, a Baross téren át a Keleti pályaudvarig atrocitás sehol sem történt, senki nem provokálta vagy szidalmazta a vonulókat. Az MTI tudósítói ugyanakkor azt tapasztalták, hogy a rendezvény helyszínein komoly rendőri jelenlét van, minden bekötő utcában rendőrök posztolnak, a menetet pedig rendőrségi autó vezette fel.
Tavaly, mint arról a hvg.hu beszámolt, trágár provokációval indult az Élet menete, egy kopasz, bajuszos úr Simon Peresznek üzent egy lepedő méretű molinón, amelyet a Margit hídról lógatott le.
A tudósítók beszámolója szerint több nagyméretű molinót is magukkal vittek a vonulók, ezek egy részén azt lehetett látni: "A történelem nem írható át", "Soha többet". Egy óriás molinóra angolul és magyarul azt írták: "A múltról a jövőért, menetelés az életért."
Vonattal indulnak Auschwitzba
A Keleti pályaudvar parkolójában Simon Peresz, Izrael elnöke és Konrád György Kossuth-díjas író videoüzenetben mondja majd el gondolatait, továbbá beszédet tart Gordon Gábor, az Élet Menete Magyarország Alapítvány elnöke, Éli Rubinstein, a kanadai Élet menete szervezet nemzetközi igazgatója, Douglas Davidson, az Egyesült Államok külügyminisztériumának antiszemitizmus és holokauszt ügyekkel foglalkozó különmegbízott nagykövete, Jobst Bittner evangélikus lelkész, a háborús bűnösök leszármazottainak civil csoportja nevében, illetve Kardos Péter főrabbi. A gyászimát Simon Farkas magyar származású ausztrál főkántor mondja el.
A 600 tagú magyar delegáció ezután vonattal indul Auschwitzba.
Az Élet menete felvonulását tizenkettedszer tartják meg Budapesten.
Peresz üzenete: Sok a dicsőség a magyar múltban, de a soá beszennyezi
Simon Peresz, Izrael elnöke az Élet menetén videoüzenetében képviselte magát. Mint mondta, a holokauszt fájdalma felejthetetlen, és nem is szabad elfelejtenünk, ezért leckeként kell felhasználnunk a fiatalabb generációk számára, hogy óvakodjanak beengedni az antiszemitizmust, a gyűlöletet, a rasszizmust az életükbe.
Magyarország történelmében igen sok dicső momentum van, de "a soá eseményei még mindig szégyenként szennyezik be". Nem engedhetünk meg semmiféle olyan megnyilvánulást, amelynek bármi köze van a nácizmus és az antiszemitizmus eszméjéhez - mondta Peresz.