Hibás címzés, elmaradt iktatás, hiányzó dátum: lehet, hogy Lázár János elhíresült norvég levele el se lett küldve? A Miniszterelnökség szerint betartották a diplomáciai utat, a hvg.hu információi szerint viszont a norvégok nem kapták meg azt. Az államtitkár által szerdára meghirdetett, a Norvég Alap ügyeivel is foglalkozó monitoringbizottsági ülést egy héttel későbbre tolták.
Elrontották a címzését annak a levélnek, melyet Lázár János Miniszterelnökség vezetéséért felelős államtitkár írt az európai ügyekért felelős norvég kollégájának. Mint a hvg.hu is beszámolt róla, Lázár levélben kifogásolta, hogy a donorokat (a 97 százalékban finanszírozó Norvégia mellett Svájc és Liechtenstein) képviselő brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda egy olyan alapkezelő konzorciummal szerződött a támogatások menedzselésére, melynek vezetője, az Ökotárs Alapítvány több személyi szálon kötődik az LMP-hez.
A kormany.hu-n is olvasható levélnek a címzettje Vidar Helgesen norvég konzervatív politikus és diplomata, a norvég miniszterelnöki hivatal (Statsministerens kontor) vezetője, aki egyben az EU-ügyek felelőse is. A levél címzésében ugyanakkor a Külügyminisztérium (Ministry of Foreign Affairs) szerepel, vagyis a magyar kormány vétett egy kínos bakit. A közzétett levél további furcsasága, hogy néhány formai elem is hiányzik: nincs iktatószám, se dátum a levél végén megadva.
Több, egymástól független – civil, illetve kormányzati – forrásból is úgy tudjuk, hogy a levél nem jutott el a címzetthez, illetve postai úton nem is lett feltehetően kézbesítve. Mint ahogy arról szintén beszámoltunk, az Ökotárs Alapítvány vezette konzorcium 2015 végéig pályázati úton kapta meg az EGT/Norvég Finanszírozási Mechanizmusok civil szektor fejlesztését célzó támogatási programjainak a bonyolítását. A brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda erről közvetlenül szerződött a konzorciummal, tehát a támogatási összeg (a 2013-2015 közötti időszakra vonatkozóan 16,5 millió euró, a teljes Norvég Alap nagyjából tizede) nem is folyik át a magyar állami intézményrendszeren – Lázár közvetve ezt is kifogásolta. Információink szerint Norvégia teljes mértékben támogatja továbbra is a rendszer jelenlegi fenntartását, és 2015 végéig (a szerződés lejártáig) nem is történhet nagyon változás.
Kiegészítés: cikkünk megjelenése után Csepreghy Nándor helyettes államtitkár közleményt juttatott el szerkesztőségünkhöz, amelyben azt írta, Lázár János a diplomáciai utat betartva juttatta el az úgynevezett Norvég Alap működésével kapcsolatban megfogalmazott kifogásait a norvég illetékeseknek. Csepreghy szerint ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy az oslói magyar nagykövet, Jeszenszky Géza küldte azt el a címzettnek. A helyettes államtitkár szerint ezért nem állja meg a helyét az az állítás, hogy a norvégok „nem kapták meg” Lázár levelét.
Elmaradt az ülés
A hvg.hu úgy tudja, a Miniszterelnökségen szerdán tartottak volna egy monitoring bizottsági ülést, melyen a Norvég Alap is ügyei is napirenden voltak, és a találkozóra civil delegált is meg volt hívva, de az ülést információink szerint Lázár János jövő szerdára halasztotta. Mint ahogy arról beszámoltunk, konfliktus a norvég partner és a Miniszterelnökség között valójában nem az NCTA miatt alakult ki, hanem azért, mert a Miniszterelnökség elfelejtette tájékoztatni a norvég felet, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a tavalyi év végével megszűnik, és csak áprilisban gondoskodott a nemzeti költségvetésen keresztül finanszírozott projektek esetében a programkoordinátor kilétéről (Széchenyi Programiroda).
Mind az LMP, mind pedig az Ökotárs Alapítvány egyébként a levél megszületését követően közleményt adott ki az állítólagos személyi összefonódásokkal kapcsolatban, ami alapján az látszik, hogy Lázár vádja meglehetősen gyenge lábakon áll. Sokkal inkább arról lehet szó, hogy az NCTA által támogatott területeken belül több olyan civil szervezet tevékenykedik (és kapott is egyes projektjeikre támogatást), melyek kritikusak a kormánnyal szemben.