Műfészkek kihelyezésével is lassíthatják a helyben élők a hazai fecskék létszámának drasztikus csökkenését – hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
Nagy segítség lehet a műfészkek kihelyezése a magyarországi fecskéknek, amelyeknek az állománya az utóbbi másfél évtizedben megfeleződött, azaz mára minden második madár eltűnt az ereszek alól, az ablak- és erkélybeugrókból, nem csak a városokban, de a falvakban is – közölte az MME.
A megfogyatkozás hátterében az élőhelyek átalakítása – a fészkelőhelyek megszűnése, a táplálékbázis csökkenése, például a nem megfelelően végzett szúnyogirtás következtében –, a klímaváltozás, illetve ami a legmeglepőbb, a kedvezőtlen társadalmi változások, a fecskefészkek leverése és a madarak gyakran nagyüzemi mértékű elriasztása áll – tette hozzá az egyesület.
"Fecskéink eltűnése nem csak természetvédelmi, de az életminőségünk szempontjából is kedvezőtlen folyamat. A lakott területeken élő molnár- és füsti fecskék ugyanis – a szintén itt élő denevérkolóniákkal együtt – hozzájárulnak a települések légy- és szúnyogmentesítéséhez, ami a melegedő klímában hazánkban is feltűnő új fajok és az általuk hordozott betegségek miatt egyre fontosabb kérdéssé válik" – írta az MME.
A sárfészket építő, napjainkra teljes egészében városiasodott fecskék állományfenntartásában a lakosságnak egyedülállóan fontos, gyakorlatilag nélkülözhetetlen szerepe van – fogalmaztak a madárvédők.
A különböző fecskevédelmi eszközök és módszerek alkalmazásával, ezek között egyre inkább műfészkek kihelyezésével is lassíthatjuk, megállíthatjuk a létszámcsökkenést. "Ha ezt társadalmi összefogással nem sikerül elérnünk, könnyen előfordulhat, hogy az évszázad közepére ez a madárcsoport a még most is százezres helyett csak néhány száz, maximum egy-két ezer párban lesz jelen Magyarországon" – figyelmeztettek.