Nemet mondtak Schmidt Máriának, a Józsefvárosban épülő új emlékközpont, a Sorsok Háza vezetőjének a Jad Vasem Intézet képviselői és nem vesznek részt a projekt nemzetközi találkozóján.
A jeruzsálemi székhelyű Jad Vasem Intézet képviselői nem vesznek részt a Sorsok Háza projekt nemzetközi szakértői találkozóján, amelyre Schmidt Máriától, a Józsefvárosban épülő új emlékközpont vezetőjétől – olvasható abban a levélben, amelyet Yossi Gevir elnöki főtanácsadó, a Holokauszt Áldozatainak és Hőseinek Izraeli Emlékhatósága Igazgatósága nevében írt a Józsefvárosban épülő új emlékközpont, a Sorsok Háza vezetőjének.
A Sorsok Háza Facebook oldalán közzétett levélben azt írják indoklásképpen, hogy a "projekt szervezői következetesen és egyoldalúan a magyarországi zsidó közösség és a nemzetközi felek, köztük a Jad Vasem bármilyen valódi és érdemi részvétele nélkül fejlesztik a múzeumot".
A Jad Vasem elvárja, hogy nevüket "semmilyen összefüggésben ne használják fel úgy, hogy abból a projektben való részvételre vagy annak támogatására lehessen következtetni".
A Mazsihisz rendkívüli közgyűlése februárban döntött arról, hogy a szervezet távol marad a holokauszt-emlékév kormányzati programjaitól, jelezve ezzel azt, hogy egyebek mellett a Sorsok Háza projekt leállítását szeretnék elérni. A közgyűlés után a Mazsihisz vezetői levelet írtak Orbán Viktor miniszterelnöknek, ebben azt javasolták, hogy a józsefvárosi Sorsok Háza helyett jöjjön létre az Együttélés Háza a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában.
Heisler András, a Mazsihisz elnöke március elején lépett ki a Sorsok Házához kötődő nemzetközi tanácsadó testületből, amelyet Schmidt Mária tavaly ősszel hívott össze.
A Népszava korábban úgy értesült, hogy a Sorsok Házának átadása nem történik meg a tervezett időpontban, április 16-án, Fürjes Balázs, a projekt kormánybiztosa csak annyit mondott: "az emlékév során nagy biztonsággal elkészül".