2014. március. 17. 11:31 MTI Utolsó frissítés: 2014. március. 17. 11:32 Itthon

"Valódi és válságálló" munkahelyeket akar teremteni az LMP

2014-2018 között 357-440 ezer munkahelyet lehetne teremteni Magyarországon az LMP programjával - mondta Szél Bernadett hétfőn. Szerinte a jelenlegi ciklusban a kormányzat nem teremtett érdemi munkahelyeket, a versenyszférában kimutatható a csökkenés, a statisztikákat pedig a közmunkaprogram javította fel.

Az LMP szerint programjának megvalósításával 2014-2018 között 357-440 ezer munkahelyet lehetne teremteni Magyarországon. Szél Bernadett a párt társelnöke a Munkahelyteremtés a Megújuló Magyarországért című kiadvány bemutatóján hétfőn úgy fogalmazott: ezek valódi és válságálló munkahelyek lennének.

Az ellenzéki politikus azt mondta, hogy a jelenlegi ciklusban a kormányzat nem teremtett érdemi munkahelyeket, a versenyszférában kimutatható a csökkenés, a statisztikákat pedig a közmunkaprogram javította fel. Hozzátette, hogy a korábbi kabinetek alatt sem helyezték új alapokra a munkahelyteremtést. 

Az LMP programja viszont valódi és válságálló munkahelyeket akar teremteni, ezért nem a multik vagy az állam által teremtett álláslehetőségekben gondolkoznak. Ehelyett az energiaszektor függőségének csökkentésével és a helyi gazdaságfejlesztés segítségével kívánják növelni az ország függetlenségét - mondta.

A Lehet Más a Politika a zöld gazdaságélénkítés címszó alatt egy komplex épületfelújító programban és a megújuló energiaszektor előtérbe helyezésében gondolkozik – ismertette programjuk részleteit. Az épület-felújítási terveikről azt mondta, hogy „az ország elbírna” egy olyan alapot, amire éves szinten kétszázmilliárd forintot fordítanának. Számításaik szerint ezzel közvetlenül 67 ezer munkahelyet lehetne teremteni, a közvetett hatásai pedig további körülbelül harmincezer munkahelyet érintenének. Így nagyjából negyven év alatt lehetne az ország összes épületét felújítani - közölte.

A megújuló energiaszektor elsődlegesen az ország energiafüggőségét csökkentheti, de emellett 2018-ig nagyjából negyvenezer munkahelyet lehetne teremteni az ágazatban – sorolta az adatokat. A szektor közvetett munkahelyteremtő hatását az LMP további negyvenezerre teszi – folytatta. Az LMP a szociális gazdaságfejlesztésben is komoly potenciált lát, mert véleményük szerint itt mintegy ötven-százezer munkahely megteremtésére van lehetőség.

A helyi gazdaságfejlesztésről beszélve Sallai Róbert Benedek egyéni képviselőjelölt azt mondta, a vidéken maradás egyik legfőbb akadálya, hogy nincsenek meg azok a munkahelyek, amelyek a magasabban képzett szakembereknek helyben tudnának munkát adni. Az LMP programja lehetőséget teremt arra, hogy segítsék a kis- és közepes vállalkozásokat, amelyek tovább működhetnének illetve újabb alkalmazottakat vehetnének fel.

A korábbi kormányok munkahelyteremtő programjai sok esetben egy-egy helyre koncentrálva, multinacionális cégek segítségével teremtek munkalehetőségeket, de ezzel nem oldották meg a vidék problémáit – jelentette ki.
Konstruktív ellenzékiségre készülve az LMP mindent el fog követni a következő négy évben, hogy ebből a programból minél több mindent átintegráljon a Fidesz politikájába, minél több mindent képviseljen a kormányzat számára – mondta. Hozzátette: meggyőződése szerint eközben elkezdődött az a gondolkozás, amelyik 2018-tól kezdődően megalapozza az LMP kormányzati tevékenységének választási programját.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy biztos-e a Fidesz áprilisi választási győzelmében, elnézést kért, arra hivatkozva, hogy „kezdő politikusként nem kellett volna ilyen állásfoglalást" tennie. Úgy fogalmazott: nem biztosak a Fidesz győzelmében, mert a lehetőségek vegyesek. Abban biztosak, hogy az LMP ellenzéki szerepre készül és konstruktív ellenzéki tevékenységet szeretne folytatni, ami a kormányzati munka javítását és jobbá tételét célozza - jelentette ki.

Hirdetés
hvg360 Dobszay János 2025. április. 17. 19:30

Új biciklis forradalom Magyarországon: az e-bringák megnyitották az utat az idősebbek előtt

Sorra dőltek meg az elmúlt években a biciklis rekordok Magyarországon: egyre többen és egyre többet kerekeznek, legyen szó munkába járásról vagy szabadidős programról. Az elektromos bringák terjedésével már az életkor sem (akkora) akadály, ami a kerékpárhasználók korösszetételén is meglátszik. Budapesten egyszerre van „autósüldözés” és elégtelen infrastruktúra, közben az a cél, hogy a következő öt évben robbanásszerűen növekedjen a biciklivel járók aránya.