2014. március. 17. 12:33 MTI Utolsó frissítés: 2014. április. 17. 09:23 Itthon

Lehet, hogy lesz rendkívüli ülés még a választások előtt

Napokon belül meglesznek az aláírások a parlament rendkívüli ülésének összehívásához - közölte az MSZP. A Ház összehívását még az LMP javasolta az ukrán válság miatt, ám a kezdeményezést a baloldali összefogás pártjai is támogatták. A paksi bővítésről is szó esne az ülésen.

A napokban meglesz a szükséges számú aláírás a parlament rendkívüli ülésének összehívásához - közölte Tóbiás József szocialista frakcióvezető-helyettes hétfőn. A politikus sajtótájékoztatójánelmondta: a kampány miatt több időt vesz igénybe az aláírások összegyűjtése, de napokon belül meglesznek vele. Hozzátette: a házszabály és az országgyűlési törvény alapján így még az április 6-ai parlamenti választás előtt megtartható a rendkívüli ülés.

Az Országgyűlés összehívását az LMP javasolta az ukrán válság miatt, ám a kezdeményezést a baloldali összefogás pártjai is támogatják, sőt maguk is gyűjtik az aláírásokat annak érdekében, hogy napirendre kerüljön az a határozati javaslatuk, amely az ukrán nép törekvéseinek támogatására, a paksi atomerőmű bővítéséről Oroszországgal kötött egyezmény felmondására és a hazai gáztározók feltöltésére kéri fel a kormányt. A rendkívüli ülés kezdeményezéséhez a képviselők ötödének aláírása szükséges, jelenleg 77-é, mivel a Ház 381 tagú. A baloldali összefogás pártjainak és az LMP-nek együtt 72 képviselője van, de van még kilenc független képviselő.

Az országgyűlési törvény szerint a rendkívüli ülés összehívását a köztársasági elnök, a kormány vagy a képviselők ötöde kezdeményezheti, megjelölve az összehívás indokát, a javasolt időpontot és napirendet. Kérelmükre a házelnöknek az ülést lehetőleg a javasolt, de legkésőbb az azt követő nyolc napon belüli időpontra össze kell hívnia.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. május. 10. 20:00

XIV. Leó pápa a felvett nevével is üzen a világnak - de miről voltak híresek az elődei?

Prevost bíboros a XIV. Leó nevet választotta, ezzel pedig egyben utalást is tett arra, hogy mely elődeinek szellemében kívánja kormányozni a katolikus egyházat. A Leó pápák története meglehetősen vegyes, volt köztük nagy egyházreformer pápa, mások a szociális érzékenységükkel tüntettek, de olyan is akadt, aki végérvényes szakadást idézett elő a keresztény közösségben. Volt, aki a hívek harcos védelmével írta be magát a pápaság történetébe, akadt, aki korát meghaladó nézeteket vallott, de olyan is, aki évszázadokkal pörgette volna vissza az idő kerekét, ha teheti, mások pedig ügyesen játszották a hatalmasok játékát egy olyan korban, amikor az egyház feje nem csak spirituális vezető, de világi hatalommal rendelkező uralkodó is volt.