Itthon Kele János 2014. március. 17. 17:15

Ki jön Lajos után?

Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke tavaly novemberben jelentette be, hogy nem indul újra Debrecen polgármesteri székéért, inkább az egyéni képviselőséget választja, miután a két tisztség az őszi önkormányzati választások után már összeférhetetlen lesz. Kit jelöl a Fidesz az ország második legnagyobb városának élére? Mekkora esélye van az ellenzéknek az utódjával szemben? És mindenekelőtt: hogyan hat minderre, ami április 6-án történik?

Debrecenben nagyjából 2011 óta nyílt titok, hogy Kósa Lajos (Hajdú-Bihar 1. számú választókerületének fideszes jelöltje) utolsó ciklusát tölti a város élén, ezzel egyidősek azok a pletykák is, hogy ki követheti őt a polgármesteri székben. Bár a Fidesz helyben és országosan is hárítja az ezzel kapcsolatos sajtóérdeklődést, mondván, ennek még nincs itt az ideje, az országgyűlési választásoknál a helyieket jobban érdekli, hogy „ki jön Lajos után”.

A korábban esélyesként emlegetett, 1998 óta parlamenti képviselő Pósán László szintén az egyéni országgyűlési képviselő-jelöltséget (Hajdú-Bihar 2. evk.) választotta, így mára két név maradt a kalapban: Rácz Róbert megyei kormánymegbízotté, és Papp László vállalkozói vagyonért és városstratégiáért felelős alpolgármesteré.

Kedves rokon

A 45 éves Rácz mellett elsősorban politikai beágyazottsága szólhat. Már 1998-ban a polgármesteri hivatalban dolgozott, a városmarketing-osztályról küzdötte magát előre. Az őt ismerők azt tartják róla, remek szervező, az operatív ügyeket hatékonyan és gyorsan kezeli, kiválóan kiismeri magát a hivatali viszonyok között.

Feltehetően az sem mellékes, hogy Kósa Lajossal is szoros a kapcsolata, felesége rokona a polgármester házastársának, Porkoláb Gyöngyinek. Rácz is országgyűlési képviselő, mint 2002 óta mindig, Hajdú-Bihar megye területi listájáról jutott be a parlamentbe. A legtöbb forrásunk őt tartotta a legesélyesebbnek, aminek csak az tehet be, ha inkább parlamenti képviselőnek áll, hiszen az ő neve is szerepel a Fidesz-KDNP országos listáján.

Rácz Róbert és Kósa Lajos a március 15-i ünnepségen
MTI / Czeglédi Zsolt

És bár az 52. hely nem tűnik annyira acélosnak, de mint a hvg.hu rámutatott, az országos lista első 71 helyezettje közül 31 olyan jelölt, aki egyéniben szintén indult. És ha elfogadjuk, amit Kósa Lajos mondott a párt országos listájának februári bemutatásakor, miszerint az első 40-45 hely befutó lehet, akkor Rácz Róbert is simán bejuthat a parlamentbe – már ha inkább a képviselőséget választja.

Nem csatár típus

Helyi forrásaink szerint Rácz habitusának a jelenlegi kormánymegbízotti tisztsége felel meg a legjobban, „neki kevésbé való a polgármesterséggel járó kirakatember-szerep. A parlamentben is ritkán szólalt fel, a mostani ciklusban négy év alatt mindössze 8 alkalommal beszélt, egy 2004-es interjújában pedig azt mondta, ő inkább a gólpasszokat adja, nem egy „csatár típus”. Mellette szól, hogy a párt szervezésében is komoly szerepe van, regionális igazgató, aki közvetlenül a pártelnöknek, Orbán Viktornak felel.

Helyi forrásaink szerint ő a legnagyobb esélyes, és tulajdonképpen csak rajta múlik a jelöltség: „Ha úgy dönt, hogy indulni akar, akkor ő lesz a jelölt”fogalmazott egy forrásunk. A kérdéssel kapcsolatban megkerestük Rácz Róbertet is, aki a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal kabinetjén keresztül azt üzente, „soha, semmilyen módon nem volt napirend a polgármesterség kérdése a Fidesz testületeinek megbeszélésein”, híreszteléseket pedig nem kíván kommentálni.

Orbán bólint

A 41 éves, jogász végzettségű Papp László akkor kerülhet képbe, ha Rácz valamiért nem vállalja, vagy valaki megpróbálja megfúrni a jelöltségét – fogalmaztak forrásaink. A vállalkozói vagyonért és városstratégiáért felelős alpolgármester fő erénye forrásaink szerint a kiegyensúlyozottságában rejlik. Elfogadott a baloldaliak szemében, és legfőképpen kiváló kapcsolatot ápol a helyi üzleti szférával, a neve pedig összekapcsolódott a látványos debreceni beruházásokkal (2-es villamos, nagyerdei stadion). Bár nyitottsága és dinamizmusa miatt esélyes lehetne, állítólag a párton belül nem számít erős embernek. Sokan még a szintén alpolgármesterként dolgozó Pajna Zoltánt is komolyabb jelöltnek tartják nála, ám az ő lehetséges szerepvállalását egyetlen forrásunk sem erősítette meg, sőt volt olyan vélemény is, amely szerint neki egyáltalán nincs támogatottsága és igazából ambíciója sem erre a posztra.

Arról, hogy ki dönthet a Fideszben a versengő jelöltek között, többféle szcenárió is létezik. Kósa Lajosnak minden bizonnyal komoly szava lesz a kérdésben, de egyes forrásaink arról beszéltek, hogy a végső döntésre Orbán Viktornak kell rábólintani. A jelöltség attól is függ, mi történik az áprilisi országgyűlési választáson.

Egy kihívó

Debrecen választói három választókerületbe vannak besorolva, a harmadikhoz hozzácsapták a megye északkeleti részét, többek között Nyíradonnyal együtt. Mindhárom körzetben csak a Fidesz, a Kormányváltó erő, az LMP, a Jobbik és a Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártja állított jelöltet.

Kósa és Pósán körzetében összesen 10 egyéni jelölt szerezte meg az indulás jogát, a kisfalvas településekkel felturbózott harmadik debreceni körzetben viszont 13-an, köztük a Magyar Cigány Párt, a Magyar Cselekvő Párt, a Magyar Republikánus Párt és a Magyar Keresztény Szociális Unió jelöltje – ezek a pártok csak itt tudtak indulni a három választókörzet közül.

Épp Kósa körzetében olyan jelöltet indít az ellenzéki összefogás, aki akár az őszi önkormányzati választásokon is szóba jöhet ellenzéki polgármester-jelöltként. Szegedi István 2002-ben az MSZP színeiben már indult a választásokon: akkor az első fordulóban úgy kapott ki Pósán Lászlótól, hogy nem volt szükség második fordulóra, viszont a választókerületben mintegy 600 szavazattal többen szavaztak rá, mint az MSZP-re.

Kínos MSZP

Mindennek már 12 éve, Szegedi az Együtt-PM színeiben szállt volna versenybe, de az ellenzéki összefogásnak köszönhetően az MSZP logója is ott díszeleg majd a neve mellett – ami Debrecenben nem kifejezett előny. Az MSZP helyben nagyon gyenge, és több forrásból is úgy értesültünk: ha Szegedi stábja előre látja az ellenzéki tárgyalások végeredményeként létrejövő közös listát, nem vág bele a kampányba.

Szegedi István egyetemi docens és Szigetvári Viktor egy debreceni sajtótájékoztatón 2013. október 15-én
MTI / Czeglédi Zsolt

Mindenestre gyermekorvosként Szegedi széles körben ismert. Ezt nemcsak az igazolja, hogy 18 ezer lájknál tart a tavaly ősszel indult Facebook-oldala (Kósát kevesebb mint 11 800-an kedvelik, pedig az oldala egy évvel korábban startolt), hanem az is, hogy Szegedi bekerült a legjobb 10-be az Astellas-díj – Az év orvosa pályázat internetes közönségszavazásán. Az orvos már tavaly és tavalyelőtt is igen jól szerepelt a szavazáson, de érdekes módon akkor még a helyi média egy emberként állt mögé. Idén viszont a 10-be kerüléséről már nem szólt közszolgálati híradás (Az eseményről csak az ellenzéki vagy.hu számolt be).

Azt, hogy Szegedi egy esetlegesen sikertelen országgyűlési választás után a polgármesteri címért is elindul, senki nem erősítette meg. Szathmári Károly, a debreceni MSZP elnöke szerint borítékolható, hogy „a baloldali ellenzéki pártok civil szervezetekkel együttműködve az önkormányzati választáson is közös jelöltet állítanak”. Más forrás szerint viszont ez közel sem biztos: a jelenlegi kampány rossz tapasztalatai alapján inkább arra van nagyobb esély, hogy ősszel már nem lesz közösködés.

Jobbik: a fekete ló

Szegedi mellett egyébként forrásaink szerint Pallás György, a debreceni Bethlen Gábor Közgazdasági Szakközépiskola és Szakiskola egykori igazgatója lehet még esélyes a baloldal polgármester-jelölti posztjára. Ő az országgyűlési választásokon a debreceni hármas választókörzetben indul, fideszes ellenfele Tasó László, Nyíradony jelenlegi polgármestere, aki leginkább arról nevezetes, hogy Szabó Tímeát, még mint LMP képviselőt „lekisanyámozta”.

A helyi forrásaink szerint a Jobbik fekete lónak számít Debrecenben: 2010-ben 11-14 százalék körül kaptak a városi jelöltjei, viszont a környező hajdú-bihari településeken második erővé is tudtak válni. Az biztos, hogy a mérsékeltebb imázst nehezebben tudják majd helyben eladni, hiszen itt indul Ágoston Tibor, aki a doni katasztrófa 71. évfordulójának emlékünnepségén idén „holokamuzott” egyet.

2010-ben 62 százalék fölötti eredménnyel Kósa Lajos simán győzött a választókörzetében már az első fordulóban: bár az új választási rendszerben elég a relatív többség a mandátum megszerzéséhez, Kósának fontos lenne a meggyőző egyéni siker – egy igazán szép búcsú azt is megkönnyítené, hogy ő jelölhesse ki utódát a polgármesteri székben.

Hirdetés
hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.