Itthon Szlavkovits Rita 2014. március. 11. 17:05

Ágyúval verébre: Ahol a kampány a legbékésebb

A lakótelepi városrészek egyetlen választókerülethez kerültek Szegeden, melyhez baloldali kötődésű környező településeket is csatoltak. Bár ezzel minden esélye meglenne az ellenzéki összefogásnak a győzelemre, a jobboldal Bohács Zsolt egykori kenuvilágbajnokot indítja, aki négy éve szoros küzdelemben megverte Botka László polgármestert, az MSZP örök ígéretét is. Az Ágyúval verébre-sorozatunkban három érdekesnek tűnő választókerület történéseit mutatjuk be közelebbről, több részben. Szeged 1-gyel kezdünk.

A hétvégén nőnapot és Toros Pálinka Fesztivált is rendeztek Szegeden. A standoknál minden nagyobb párt képviseltette magát: az ellenzéki összefogás jelöltje, Szabó Sándor Botka László polgármesterrel kínált hagyományos ételeket, de Bohács Zsolt, Botka négy évvel ezelőtti legyőzője is falatoztatta a vendégeket. A sokadalomból a Jobbik sem maradt ki: ők nőnap alkalmából köszöntötték a hölgyeket.

A kampány intenzitása nem veri ki a biztosítékot, a szegedieknek amúgy is magas az ingerküszöbük – vélekednek helyi választók. Ez annak ellenére így van, hogy gyűjtöttek itt aláírásokat már a jelöltállítás előtt is (a jobboldaliak a rezsicsökkentésért, a baloldaliak a helyi biomassza-erőmű építésének megakadályozásáért.) Az elmúlt hónapban pedig fellépett itt Orbán Viktor (a szegedi lézerközpont alapkövetét helyezte el), a Tisza Szállóban pedig egy hét különbséggel Bajnai és Gyurcsány, illetve „közéjük ékelődve” Kövér László házelnök is.

Bohács Zsolt, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője felszólal a szegedi közgyűlés ülésén, az önkormányzat 2012-es költségvetésének vitáján a városháza dísztermében
MTI / Kelemen Zoltán Gergely

Tiszta viszonyok

Szembeötlő újdonság, hogy három helyett két választókerületben mérkőznek a szegedi jelöltek, a körzeteket pedig valamelyest „egyneműsítették”. Szeged 1-hez csatolták a korábban két körzet között megoszló lakótelepi panelházakat, melyekben nagyjából 27 ezren élnek. Hozzácsapták még a hagyományosan balra szavazó Deszket, Klárafalvát és Ferencszállást (az utóbbi kettő a makói körzethez tartozott), valamint ebben a választókerületben szavaz az inkább jobboldalinak számító Tiszasziget és Újszentiván.

Az „egyesben” a Fidesz-KDNP Bohács Zsoltot, egykori ötszörös kenuvilágbajnokot indítja, aki 2010-ben 2000 szavazattal legyőzte Botka Lászlót. A szegedi polgármester idén nem is vág bele egyéniben (6. az ellenzéki összefogás közös listáján). Bohács ellenfele így a „Kormányváltás” színeiben Botka kabinetfőnöke, Szabó Sándor lesz. A meccs már azért is kétesélyes, mert Bohács korábbi körzetéből azokat a településeket is elcsatolták, melyeknek köszönhetően győzött 2010-ben.

Kultúrharc

A Szeged 2-nek nevezett körzetbe a jómódúbbnak számító Újszeged (a Tisza baloldala), a Belváros, valamint a homokháti kistérség kerültek, melyek között a legnagyobb Mórahalom. De ide tartozik például Ásotthalom is, ahol tavaly az időközi önkormányzati választásokon polgármesterré választották Toroczkai Lászlót, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom alapítóját, az MTV-székház-ostrom utcai tüntetőinek vezérét. A választói szociológia alapján inkább jobbosnak tűnő körzetet az ellenzéki összefogás Bátyai Edina révén igyekszik bevenni. A Szegedi Szabadtéri Játékok egykori igazgatóját, aki közel 10 éven át szervezte a rendezvényt, 2012-ben mozdították el a posztjáról, miután helyi jobboldali képviselők kritizálták, hogy engedélyt adott egy olyan kiállítás megrendezéséhez, melyen egy installáció fekáliát formázott. (Bátyai a Szabadtérivel együtt irányította a REÖK Palota kiállítótermét.)

Miért ágyúval?

- baloldali polgármester

- billegő jobboldali fölény a helyi közgyűlésben

- 18 egyéni képviselő-jelölt

- radikális pártok

- zöldek

- kitudjamik

- épülő lézerközpont

- tervezett focistadion

- Szegedi Szabadtéri Játékok

- napfény, magas középhőmérséklet

A Szeged 2-ben a Fidesz sem a korábbi jelöltjét futtatja. Pedig Nógrádi Zoltánnak már az első forduló is elég volt a győzelemhez négy éve – ő azonban marad Mórahalom polgármestere, így nem indulhat az országgyűlési választásokon. (A harmadik körzetben is fideszes győzött: Bodó Imre két fordulóban verte Újhelyi Istvánt, az MSZP akkori alelnökét; ő most inkább az Európai Parlamentbe menne).

Ezért aztán B. Nagy László, a megyei kormányhivatal vezetője száll szembe Bátyaival és 6 másik egyéni jelölttel. A helyi kampányra jellemző, hogy miközben még a hajrában is csendesen folydogálnak az események, tavaly decemberben Mórahalmon nem engedték megrendezni Bátyai férjének fotókiállítását. Németh György több évtizede fotózik, rengeteg kiállítása volt, szerette volna a homokhátiaknak megmutatni azokat a fotókat, amelyeket a tanyavilágban, éppen a Homokhátságon készített. Akkor a helyi művelődési szakemberek úgy látták, hogy nem időszerű a kiállítás.

„Akkor mégsem a szocik csinálták”

A Szeged 1-es körzetben indulhat a legtöbb egyéni jelölt, összesen 18. „Persze, mindenkinek kell a pénz” – mondta a hvg.hu-nak egy helybéli a tornyosuló panelházak szegélyezte Csillag téren. Szerinte a szocik csinálták „direkt” ezt a sok pártot, hogy ezzel is gyengítsék a Fideszt, nehogy megint kétharmaduk legyen. Majd egyesülnek a végén – mondta. Bár politikailag aktívnak tűnik, azon elcsodálkozik, hogy idén először egyfordulós lesz a választás. „Akkor mégsem a szocik csinálták” – nyugtázta.

Akiket megkérdeztünk, azok túlnyomó többsége még csak nem is konstatálta, hogy megváltoztak a körzethatárok, és hogy az legnépesebben 18 jelölt indul, valamint ugyanannyi párt országos listájára is szavazhatnak. Aki ezzel tisztában volt, azt sem nagyon zavarta: volt, aki már eleve több párt jelöltjét támogatta az aláírásával. Amiatt pedig senki nem aggódott, hogy a hosszú pártlistán ne tudná kiválasztani a saját lieblingjét.

A 18 jelölt között akadnak olyanok, akiknek a jelölőszervezetei nem tudtak országos listát állítani, de nem is nagyon dokumentálható a politikai tevékenységük (Magyar Cselekvő Párt, Nemzeti Érdekért Párt, Magyar Demokratikus Unió). De önmagában az országos lista sem jelent semmit: az Új Magyarországért Párt  vagy az Együtt 2014 (amely nem keverendő össze a Bajnai-féle Együtt-PM Szövetséggel, ez utóbbi alkotórésze a Kormányváltás néven futó ellenzéki alternatívának) jelöltjei sem ismertek eddig politikai tevékenységükről. Szegeden lesz viszont jelöltje a 4K!-nak és a hamvaiból feltámadó kisgazdáknak épp úgy, mint a Szili Katalin-féle Közösség a Társadalmi Igazságosságért Néppártnak is.

Botka László, Szeged polgármestere, az MSZP országos választmányi elnöke beszél az Összefogás ajánlásgyűjtést indító rendezvényén a szegedi Szent János Hotelben február 17-én
MTI / Kelemen Zoltán Gergely

Újnak számítanak egyébként a nagyobb pártok jelöltjei is: Rácz Tibor jobbikos képviselő nevével például azt követően ismerkedhettek meg a helyiek, hogy garázdaság miatt elítélt elődjét, Keresztúri Farkas Csabát kipenderítették a szegedi közgyűlésből. Az LMP is eredetileg a jelenleg önkormányzati képviselőként dolgozó Szentistványi Istvánt indította az egyik körzetben, akit menet közben cseréltek le Tanács Eszterre, az éghajlattani tanszék adjunktusára. Rácz és Tanács is a fiatal korosztályhoz tartoznak, Szabó Sándor ezzel szemben már 10 éve dolgozik Botka László mellett. Bohács Zsolt az Országgyűlésben az elmúlt négy évben alapvetően azzal vétette észre magát a szegediek szemében, hogy a sportbizottságban vadul támogatta a szegedi futballstadion megépítését, mely a tervek szerint a szeged-csanádi püspökség tulajdonában lévő ingatlanon valósul meg.

Folyamatos ütésváltás

A szegedi önkormányzat különlegessége, hogy „érzékeny többségben” vannak a jobboldali képviselők, egy jobbikos voksot a jobboldali túlsúlyhoz mindig mobilizálni kell, ami az elmúlt négy évben többnyire sikerült is. Emiatt a közgyűlésben nem egy esetben durvább volt a háborúskodás, mint most, a kampány idején.

Miután 2010-ben egy ilyen összejátszás eredményeként lecserélték a vezetőket az összes önkormányzati intézmény élén, a perpatvarok állandósultak. Hol a költségvetési viták, hol a tömegközlekedési pályázatok kiírása, hol az önkormányzati cégek túlköltekezése szolgáltatott okot egy kis adok-kapokra.

A jobboldaliak passzivitással vádolják a baloldaliakat, hogy nem teremtettek munkahelyet, nem használták ki a vállalkozásoknak felkínált kormányzati lehetőségeket. A baloldaliak pedig azt róják fel, hogy csúszik a szegedi lézerközpont építése, a kivitelezői pályázatot nem a szegedi pályázó (Kész Kft.) nyerte el, és hogy az embereik mutyiznak a biomassza-erőmű vagy a busztender pályázati kiírása körül. A kampány ehhez képest tényleg békésnek tűnik: Orbán Viktor a szegedi lézerközpont alapkőletételénél Botka Lászlót dicsérte, mint aki a helyi politikai csatározások ellenére sem engedte megfúrni a beruházást.

Hirdetés