Hamis útlevelet szerzett Simon Gábor, és azzal egy magyar bankszámlát nyitott a Központi Nyomozó Főügyészség hétfői közleménye szerint, ezért újabb bűncselekményekkel gyanúsították meg a volt MSZP-s képviselőt, és kihallgatását követően őrizetbe vették. Az Index úgy tudja, hogy Simon bissau-guineai állampolgárként szerepel a dokumentumban.
A 240 millió forintos ausztriai bankszámláját eltitkoló, képviselői vagyonnyilatkozatában azt fel nem tüntető volt szocialista Simon Gábor ellen újabb ügyben merült fel bűncselekmény gyanúja.
Az ügyészség szerint Simon egy saját személyi adatait tartalmazó, hamis, egy dél-afrikai országban kiállított útlevelet szerzett, majd megkereste egy korábbi ismerősét, aki a hamis útlevél felhasználásával kérésére egy magyar banknál bankszámlát nyitott. Ezzel a gyanú szerint felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítást követett el.
Az Index a múlt héten írt arról, hogy Simon az osztrák bankszámla mellett idehaza is jelentős összegeket rejtegethetett. Azt is írták, hogy egy házkutatás alatt olyan nyomra bukkantak, amely szerint a volt MSZP-alelnök millióinak elrejtéséhez a Sólyom Airways körül feltűnt, az Interpol által körözött Welsz Tamás is segítséget nyújthatott. A házkutatást Welsz egyik ingatlanában tartották. Az Index most azt írja, hogy Welsz széfjéből került elő egy Gabriel D. névre kiállított, de Simon fényképét és adatait tartalmazó afrikai útlevél, amelyet egy nagyobb összeget tartalmazó bankszámla nyitásánál használtak. Ebben Simon bissau-guineai állampolgárként szerepel.
A Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője hétfő délután megerősítette, hogy hamis név, de Simon Gábor valós személyi adatai szerepeltek abban az afrikai útlevélben, amelyet magyarországi bankszámla nyitásához használt fel a volt országgyűlési képviselő. Nagy Andrea ugyanakkor nem erősítette meg, de nem is cáfolta azokat a sajtóinformációkat, hogy az útlevél Simon Gábor édesanyjának vezetéknevét tartalmazta, és a dokumentumot egy magánszemély házának széfjében, házkutatáson foglalták le a hatóságok.
A 2014. február 18-án közölt gyanúsításon túlmenően Simon Gáborral a 2014. évi vagyonnyilatkozatával összefüggésben újabb hamis magánokirat felhasználása vétségének megalapozott gyanúját is közölte az ügyészség, mivel a gyanúsított ezt az okiratot is úgy adta át az Országgyűlés Mentelmi bizottságának, hogy nem tüntette fel benne be nem vallott jövedelmét. Ez volt az az ügy, amellyel Simon eredetileg lebukott, miután kiderült, hogy 240 millió forintnak megfelelő devizát tart egy ausztriai bankszámlán úgy, hogy korábbi jövedelmi helyzete nem indokol ekkora vagyont.
Simon Gábor a gyanúsítotti kihallgatáson tagadta a bűncselekmények elkövetését, és a gyanúsítással szemben panasszal élt.
A gyanúsítotti kihallgatást követően a Központi Nyomozó Főügyészség őrizetbe vette Simon Gábort. Az ügyészség azért döntött a gyanúsított őrizetbe vétele mellett, mert a nyomozás adatai alapján megalapozottan feltehető, hogy szabadlábon hagyása esetén a tanúk befolyásolásával, tárgyi bizonyítási eszköz, okirat megsemmisítésével, meghamisításával, elrejtésével meghiúsítaná, megnehezítené vagy veszélyeztetné a bizonyítást, valamint – az újabb bűncselekmény elkövetésére is tekintettel – megalapozottan feltehető, hogy szabadlábon hagyása esetén szabadságvesztéssel büntetendő újabb bűncselekményt követne el.