Ukrán válság: "a magyarok itthon és a határon túl is biztonságban vannak"
Az Országgyűlési külügyi bizottságának fideszes elnöke szerint a magyarok mind itthon, mind a határon túl biztonságban vannak. Balla Mihály ezt azután közölte, hogy a külügyi és a nemzetbiztonsági bizottság együttes ülést tartott szerdán Budapesten az ukrán válságról.
A kormánypárti politikus a testületek részben zárt ülése után elmondta, hogy folyamatosan figyelemmel kísérik az eseményeket, és Martonyi János külügyminiszter is - aki kérte, hogy nyílt ülésen beszélhessen - biztosította a képviselőket, hogy amennyiben szükséges, tájékoztatja őket az újabb fejleményekről. Balla Mihály szerint nem helyes az orosz-ukrán konfliktust és az Európai Unió megoldáskeresését kampánytémává tenni. Az a lényeg - folytatta - , hogy a biztonságot a szolgálatok szavatolni tudják, ebben a kérdésben komoly és mély tájékoztatást kaptak a zárt ülésen. A bizottsági elnök azt mondta, változékony a helyzet, de bíznak abban, hogy békés megoldás születik.
Balla Mihály a magyar hatóságok felkészülését rendben valónak értékelte, mind a határ biztonsága, mind bármilyen rendkívüli eseményre való felkészülés tekintetében. A gázellátással összefüggő kérdésre válaszolva azt mondta, nem kell aggódni, az országnak vannak tartalékai, és más csatornákon is beszerzi ezt az energiahordozót. Kérdésekre elmondta, hogy a paksi szerződésről csak a nyílt ülésen volt szó, míg a szerződés felmondásáról szóló, a baloldali összefogás által benyújtott országgyűlési határozati javaslatról nem beszéltek. Arra a kérdésre, hogy támogatna-e egy rendkívüli parlamenti ülésnapot az ukrán válság miatt, Balla Mihály közölte, a külügyi bizottság elnökeként nem lát olyan eseményt, ami ezt indokolná, illetve ezt erősítik meg az ülésen elhangzott tájékoztatók is.
A csütörtöki európai tanácsi ülésről kérdésre válaszolva Balla Mihály azt mondta, ebben a helyzetben elsősorban az uniós egyeztetések utáni közös álláspontot kell képviselni, a magyar javaslatok eddig is arra irányultak, hogy mindenki tartsa fontosnak a kisebbségek jogait.
Egy másik kérdésre, miszerint Oroszországot Magyarország szövetségesének tekintik-e, a külügyi bizottság vezetője közölte, hogy ez a kijelentés a nagyköveti értekezleten hangzott el, és ő elsősorban gazdasági ügyekre értelmezte. De Oroszország gazdasági ügyekben nemcsak Magyarországnak, hanem az EU több tagállamának is szoros partnere, gazdaságilag több kérdésben szövetségese - fejtette ki. Arra a kérdésre, hogy akkor nem értenek egyet a paksi szerződés felmondásával azt mondta, ennek a tájékoztatónak ez nem volt témája.