Itthon hvg.hu 2014. február. 03. 10:18

Medián: a többség népszavazást akar Paksról

A magyarok abszolút többsége ellenzi, hogy új atomerőmű épüljön Pakson, csak körülbelül egyharmaduk támogatja a kormány terveit. Az aggodalmak főleg pénzügyi természetűek, a többség tart attól, hogy túl sokba kerül majd a projekt. A felmérés szerint az emberek bő többsége népszavazásra bocsátaná a kérdést.

A magyar lakosság 34 százaléka támogatja, 56 százalék viszont ellenzi, hogy orosz hitelből és orosz kivitelezésben új atomerőmű épüljön Pakson – derül ki a Medián hétfőn közzétett felméréséből. Korábban, még az orosz kapcsolat egyértelművé válása előtt a megkérdezettek  51 százaléka értett egyet azzal, hogy „Pakson új atomerőmű épüljön a már meglévő mellett”. A mostani 34 százalék viszont több, mint amit 2012 nyarán mért a Medián, akkor ugyanezt még csak 25 százalék támogatta.

Az 1200 fős mintán készített közvélemény-kutatás szerint leginkább a kormánypárti szavazók támogatják az új atomerőmű ötletét,  52 százalékuk egyetért a tervvel. A leginkább a baloldali összefogás szavazói ellenzik, 73 százalékuk elutasítja az új erőművet. Némileg meglepetés, hogy a Jobbik ugyan atompárti és az orosz kapcsolat híve, szavazóiknak csak 24 százaléka ért egyet a kormány terveivel, 65 százalék viszont nem.

Együtt-PM

A paksi bővítéssel szembeni fenntartások egyik fő indítéka valószínűleg a feltételezett magas költségekben rejlik. Mindenesetre jelentős (56 százalékos) többségben vannak azok, akik szerint „az új atomerőmű beruházása olyan hatalmas összegbe kerül, hogy emiatt nem olcsóbb lesz az áram, hanem lényegesen meg fog drágulni” és csak egyharmadnyian (35 százalék) értettek egyet azzal a feltételezéssel, hogy „az atomenergia olcsó energiaforrás, ezért ha felépül az új atomerőmű, az áram ára Magyarországon érzékelhetően olcsóbb lesz”.
 
Az elmúlt másfél év alatt jelentősen megnőtt azok aránya, akik Paks és általában az atomenergia felhasználásának jövőjéről népszavazást szeretnének: 2012-ben még 48:46 arányban megoszlott a referendum híveinek és ellenzőinek aránya, ez mostanra 59:36-ra módosult, és jelenleg még a fideszeseknek is abszolút többsége támogatja a gondolatot, hogy „döntsön a nép”. Egyébként ha a szavazókon múlna, elsősorban nem a nukleáris energiára bíznák az ország energiaellátásának jövőjét: csak 16 százalékuk mondta, hogy elsősorban az atomenergiára kellene támaszkodnunk, míg 74 százalék elsősorban a megújuló energiaforrásokban bízik.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.