Itthon MTI 2014. január. 29. 21:54

Orbán: az ukrán helyzet miatt operatív törzs létesül Magyarországon

Orbán Viktor operatív törzs létrehozására kérte a belügyminisztert az ukrajnai helyzet miatt. A visegrádi országok (V4) kormányfőinek szerdai budapesti munkavacsorája után a kormányfő azt is elmondta: közös nyilatkozatot fogadtak el, ami tartalmazza a négy ország javaslatait a helyzet megoldására. A találkozó után Donald Tusk lengyel miniszterelnök azt mondta: kulcskérdés, hogy Európa ne fordítson hátat Ukrajnának azért, mert ott most nagyon nehéz helyzet alakult ki.

Az ukrajnai helyzet miatt Orbán Viktor operatív törzs létrehozására kérte a belügyminisztert. A miniszterelnök ezt a visegrádi országok (V4) kormányfőinek szerdai budapesti munkavacsorája után jelentette be.

A kormányfő elmondta: szerdán arra utasította Pintér Sándor belügyminisztert, hogy "készítse fel az országot arra a helyzetre, hogyha Ukrajnában a dolgok nem a kedvező kibontakozás irányába mutatnak".

MTI / Bruzák Noémi

A magyar miniszterelnök azt is elmondta: közös nyilatkozatot fogadtak el a visegrádi országok miniszterelnökei, a dokumentum tartalmazza a négy ország javaslatait. A kormányfő hozzátette: azért kérték Csehország és Szlovákia miniszterelnökét, hogy csatlakozzon a lengyel-magyar kormányfői csúcs befejeztével hozzájuk, hogy megbeszélhessék, milyen közös lépéseket tudnak tenni az egyre komolyabbá váló ukrán helyzet megoldásának segítéséhez.

Orbán Viktor elmondta: a felek megállapodtak a belügyminiszterek sürgős találkozójában is.

A közös nyilatkozatban a visegrádi országok kormányfői arra szólítják fel az ukrajnai feleket, hogy azonnal állítsák meg az erőszak spirálját. A válság további eszkalációja veszélyezteti az ország jövőjét, és Ukrajna teljes destabilizációjához vezethet – mutattak rá a szerdai budapesti csúcstalálkozójukon elfogadott dokumentumban Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia miniszterelnökei.

Bohuslav Sobotka cseh, Donald Tusk lengyel, Orbán Viktor magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök a közös nyilatkozatban mély aggodalmának adott hangot az ukrán események "drámai alakulása" miatt. Elítélték a semmiképpen nem igazolható, visszatérő erőszakot, amelynek már halálos áldozatai voltak.

Azt írták, Ukrajna szomszédaiként a visegrádi országok meg vannak győződve arról, hogy az erő alkalmazása nem járul hozzá a politikai konfliktusok megoldásához. Megítélésük szerint a válság további eszkalációja veszélyezteti az ország jövőjét, és Ukrajna teljes destabilizációjához vezethet. Ezzel összefüggésben aggodalmukat fejezték ki a szélsőséges csoportok szerepvállalása miatt is.

A V4 kormányfői szerint az ukrajnai hatóságoknak, az ellenzéknek és a civil társadalom képviselőinek egyaránt történelmi felelősségüktől vezérelve kell cselekedniük, hogy megőrizzék a stabil, demokratikus és egységes Ukrajnát. Valamennyi felet arra szólítják fel, hogy azonnal állítsák meg az erőszak spirálját. A hatóságokat pedig arra, hogy tartsák tiszteletben az ukránoknak a békés gyülekezéshez való jogát és szólásszabadságát. Úgy látják, hogy a január 16-án elfogadott törvények eltörlése ígéretes első lépés a lehetséges kompromisszum megtalálásához.

Az ukrán államfő és az ellenzék képviselői január 27-én megállapodtak, hogy hatályon kívül helyezik a gyülekezési, szólás- és sajtószabadságot korlátozó törvényeket. Megállapodtak továbbá egy új amnesztiatörvény elfogadásában.

"Hiszünk a civil társadalom építésének kiemelkedő fontosságában, a diákok mobilitásában, a független médiában, a kis- és közepes vállalkozásokban" – olvasható a V4-ek nyilatkozatában. Ezzel kapcsolatban arra hívták fel a figyelmet, hogy nagyon fontos lenne a uniós vízummentesség bevezetése Ukrajna számára.

A dokumentum megfogalmazói készek arra, hogy a Visegrádi Alapból további forrásokkal támogassák az ukrán civil társadalom fejlődését, és ösztöndíjakat ajánljanak fel ukrán diákoknak, hogy a visegrádi országokban tanulhassanak. Szorgalmazzák azt is, hogy az Európai Unió növelje meg az Erasmus plusz program költségvetését, és így tegye lehetővé, hogy ukrán diákok nagyobb számban tanulhassanak az EU tagállamaiban.

Csak az őszinte párbeszéd jelenthet kivezető utat a válságból, és járulhat hozzá a bizalom újjáépítéséhez, valamint vezethet el a stabil, demokratikus és virágzó Ukrajnához – hangsúlyozták végezetül a V4 országok közös nyilatkozatukban.

A találkozó után Donald Tusk lengyel miniszterelnök azt mondta: kulcskérdés, hogy Európa ne fordítson hátat Ukrajnának azért, mert ott most nagyon nehéz helyzet alakult ki. Európának segítenie kell Ukrajnának – a kormánynak és az ellenzéknek egyaránt – abban, hogy megoldást találjon – jelentette ki Tusk.

A visegrádi országcsoport tagjai Brüsszelben az európai partnerekkel tárgyalva szorgalmazni fogják, hogy az EU fogalmazzon meg javaslatokat – mondta. Kiemelte: a legfontosabb jelenleg az, hogy sikerüljön megelőzni drámai helyzet kialakulását Ukrajnában.

Hirdetés