Tíz év múlva azon fogunk vacillálni a továbbtanulás előtt álló gyerekkel, hogy mémügynöknek vagy 3D-ezermesternek tanuljon-e – derül ki egy friss összeállításból, amely szerint a jövő Zacher Gáborai a digitális detoxikáló szakemberek lesznek.
„20 állás a jövőből” – ezt a címet adta napokban publikált prezentációjának a Sparks & Honey nevű, többek közt társadalmi és kulturális trendkutatással foglalkozó cég, amely arra kereste a választ: milyen jelenleg nem létező szakmák jelennek meg az elkövetkező 10 évben.
„A következő évtized legjobb munkáinak 60 százaléka ebben a pillanatban még nem létezik” – ezzel az idézettel indít az összeállítás, amely az eljövendő, szép új világ álommelóit próbálta megjósolni. Az alapállításuk, hogy eddig viszonylag stabil, lineáris pályát jártunk be: megtanultunk egy szakmát, és utána ennek keretein belül mozogtunk az iskolától a nyugdíjazásig. A modern korban, a technológiai átalakulásnak is köszönhetően azonban ez többé nem működik, így a pályafutásunk tulajdonképpen több kis mikrokarrierből fog felépülni. A jelen és a jövő állásai viszont sokkal komplexebbek, rugalmasabbak és specializáltabbak lesznek – utóbbi miatt ugyanakkor pont ezért még fontosabb lesz az összehangolásuk és a részterületek közti együttműködés.
Az elkövetkező tíz év sikerszakmái közt vannak olyanok, amelyek már léteznek, befutni, sokkal nagyobb jelentőséget kapni viszont csak ezután fognak. De olyan munkák is bekerültek a Sparks & Honey összeállításába, amelyek még nem léteznek, de a megfigyelhető gazdasági-társadalmi tendenciák alapján megjósolható a kialakulásuk.
Az egyik legegzotikusabb állás a szervezetbomlasztási szakértő, az ő feladata lesz teljesen összekuszálni egy cég belső szervezetét annak érdekében, hogy utána startup-kultúra alakulhasson ki, és az (újra)rendezett káosz segítsen a fejlődésben.
A mostani coach jövőbeli továbbfejlesztése lesz a produktivitási tanácsadó, aki abban segít majd, hogyan tudjuk hatékonyabban menedzselni életünket, jobban kihasználni a rendelkezésünkre álló időt, összeegyeztetve a munkánkat az élet egyéb területeivel.
Az iskola-otthagyási szakértő viszont abban segít majd a diákoknak, hogy a való életben megszerezhető tapasztalatokra koncentráljanak, és ne a hagyományos oktatásban bízzanak. Jelenleg is lenne dolga a személyi adatbiztonsági tanácsadónak, aki a digitális térben adatainkat, privát szféránkat fenyegető veszélyeket segít elhárítani.
A személyi digitális gondnok ezzel szemben abban igazít el, hogy a számtalan rendelkezésre álló alkalmazásból, szoftverből vagy hardverből melyik passzol leginkább személyiségünkhöz és munkánkhoz.
Az alternatív valuta tőzsdeügynök tanácsokat ad majd, hogyan fektessünk be bitcoinban, illetve más virtuális pénzeszközök segítségével. A 3D-nyomtatás már létező, felfutóban lévő technológia, így előbb-utóbb nyilván szükség lesz nyomtató ezermesterekre, akik segítenek az újfajta nyomtatókat kezelni, alkalmazni a háztartásban, munkában.
A digitális temetkezési vállalkozó feladata ezzel szemben az lesz, hogy különféle tartalmak készítésével, illetve törlési technikákkal eltűntessen bennünket a virtuális térből.
Netfüggők már most is vannak, nem csoda, ha hamarosan külön szakemberek specializálódnak majd a digitális elvonókúrák levezénylésére, támogatva pácienseiket abban, hogy „lejöjjenek” a különféle technológiai eszközökről.
És végül érdemes már most megbarátkozni a mémügynök elnevezéssel: ők fogják védeni olyan ügyfeleik szellemi jogait és érdekeit, akik mém-szereplőkké válnak.