Wallenberg-egyesület: emlékmű helyett felvilágosítás kellene
A Raoul Wallenberg Egyesület reméli, hogy a kormány által a budapesti Szabadság térre tervezett német megszállási emlékmű szövege utalni fog "a kollaboráns magyar állam felelősségére" is.
Az egyesület azt közölte, hogy az emlékművel kapcsolatban Rogán Antal (Fidesz) polgármesterhez fordultak, levelükben azt kérdezték Belváros-Lipótváros polgármesterétől, "hogyan hajtják végre a német megszállásra utaló emlékmű felállítását előíró kormányrendeletet".
Álláspontjuk szerint a német megszállásra, az azt követő náci és nyilas rémuralomra elsősorban nem emlékművekkel, hanem felvilágosítással, a még élő tanúk elbeszéléseivel, a történelmi tények objektív bemutatásával kell a magyar állampolgárokat - főként az ifjúságot - emlékeztetni.
Levelükben arról is tájékoztatást kértek Rogán Antaltól, hogy a megvalósítandó emlékmű tervéről és szövegéről kezdeményez-e egyeztetést az érintett szervezetekkel és egyesületekkel.
A múlt év utolsó napján jelent meg a Magyar Közlönyben, hogy Magyarország német megszállásának 70. évfordulójára emlékművet állítanak Budapesten, a Szabadság téren. A határozat szerint a kormány társadalompolitikai szempontból fontos célnak tartja, hogy 2014. március 19-re elkészüljön a megszállásra emlékeztető alkotás. Az emlékmű megvalósítását nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánították.
Az MSZP, az Együtt-PM és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) kifogásolta az emlékmű felállításáról szóló kormányzati döntést. A Jobbik egyetért az emlékműállítással, ugyanakkor áthelyeztetné a Szabadság téren lévő szovjet emlékművet.
A Kormányzati Információs Központ azt közölte: a kabinet minden magyar áldozat előtt lerója kegyeletét a Magyarország tragikus német megszállására emlékeztető alkotás felállításával és a holokauszt 70. évfordulójára szervezett emlékévvel.