Emlékszik a legutóbbi áramszünetre? Hogyan érezte magát a sötétben? Meddig tartott? Miczi Tamás és családja több mint fél éve élnek villany nélkül egy szolnoki, egyébként frissen felújított önkormányzati lakásban, mert a szolgáltató nem képes bekötni az áramot. Miczi Tamás egy nyomornegyedben lakik.
Szolnok Motor úti telepe az ország nagyvárosi nyomornegyedeinek egyike. Szilikáttéglából összetákolt komfort nélküli sorházak sorakoznak egymás mellett, hogy néhány száz nincstelen számára lakóhelyül szolgáljanak.
Az egyik félig lebontott vagy leomlott épület mögött, a telep szélén fehérre meszelt sorház világít ki a többi közül. Ezek az úgynevezett felújított bérlakások, merthogy a szegénytelep lakásai az önkormányzat lakásállományát gyarapítják. A lakók, akik bár örülnek, hogy a réginél egy fokkal talán jobb lakásban élhetnek, azért keseregnek, hogy a műanyagra cserélt nyílászárók miatt nem szellőzik rendesen a ház, és minden penészes lesz.
A néhány éve agyvérzése miatt félig lebénult Miczi Tamás és rokkantnyugdíjas felesége is azon szerencsések közé tartozik, akik a már felújított viskók egyikében élhetnek. Egy apró problémájuk van csupán, hogy nincs áram. Tavaly július óta.
A nehezen beszélő és mozgó férfi tavaly júliusban kapta meg az önkormányzattól a szociális bérlakást. Épp csak víz, gáz és villany nélkül. Persze a védendő fogyasztó kategóriába eső Miczi aláírta a papírt, hogy tudomásul veszi a hiányosságokat. Az önkormányzat feltehetően ezzel védte magát, igaz, nehezen felfogható, hogy adhatnak úgy használatbavételi engedélyt egy lakásra, amiben ezek a közművek nincsenek biztosítva. Miczi Tamás akkor naivan úgy gondolta, előbb-utóbb majd csak bekötteti az áramot. Nem így lett.
750 szál gyertya
„Naponta öt szál gyertyát égetünk el” – mondja Miczi Tamás élettársa, aki a hivatalos papírok között kutatva próbálja előkeresni levelezéseit a szolgáltatóval és az önkormányzattal. A gyors fejszámolás eredménye: a 750 szál gyertya eddig mintegy 45 ezer forintjába került a családnak. „Éjjel a legnehezebb. Amikor az uram mosdóba szeretne kimenni, ami innen jó húsz méterre van a telep szélén, segíteni kell neki az öltözésben, ki kell őt támogatni. Mindezt sötétben, gyertyával a kézben. Egy lebénult embert még világosságban sem egyszerű mozgatni, felöltöztetni, nemhogy vaksötétben. Egy pohár víz tudja, milyen nehézséget okoz? El tudják ezt képzelni?”
A dokumentumok tanúsága szerint a család a beköltözés után rögtön jelezte az önkormányzatnak és a szolgáltatónak is, hogy szeretnék beköttetni az áramot. Az E-On ezt engedélyezte, az önkormányzat mint tulajdonos pedig kialakította az áramszekrényt. Ekkor kezdődtek a gondok. Az áramszolgáltató sem kapkodta el a dolgokat, első bekötési kísérletük a megrendelést követően két hónapra, egy szép novemberi napra esett, amikor is megállapították, hogy a szekrény állványzata nincs lebetonozva, de a nagyobb gond, hogy veszélyes is. Az első kiszállást még négy követte, hasonló megállapításokkal. Az E-On szóvivőjének tájékoztatása szerint január 15-én ismét a helyszínre érkeztek a cég munkatársai, akik ismét nem kötötték be az áramot, ahogy fogalmaztak: „az érintésvédelmi hiányosság továbbra is fennáll”.
"Olyanok ott a viszonyok"
„Az a baj, hogy a helyiek tönkreteszik a szekrényt, megrongálják a kapcsolót” – válaszolt a hiányosságokat firtató kérdéseinkre Andrási Imre, az önkormányzati tulajdonban lévő Szolnoki Lakóépület Üzemeltető Kft. ügyvezetője. Andrási szerint munkatársai mindent megfelelően szereltek fel, „csak olyanok ott a viszonyok, hogy hamar megrongálnak mindent, nehéz mit tenni”. Andrási Imre azért azt elismerte, hogy a lakók valóban minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy legyen villany a lakásukban.
Szakértők szerint az érintésvédelmet nem lehet se megrongálni, se ellopni, csak rosszul kialakítani. A lakók azt mondják, hogy az első perctől lehetett látni, hogy rossz a kialakítás, a vezetékek nem igazán passzolnak, és ezt még egy laikus is első ránézésre megmondja. „Mi nem akarunk áramot lopni. Fizetni akarunk érte ugyanúgy, mint a lakbérért. Nincs elmaradásunk, mindig pontosan fizetünk” – bizonygatja elszántságát az asszony.
Amikor a rongálásról kérdezzük, Micziné már csak széttárja a karját, a villanyóra helye ugyanis egészen különös módon nem bent az udvaron, hanem közvetlenül a kerítés mellett lett kialakítva, így bárki könnyedén eléri, ha akarja. A család jelenleg várja az üzemeltető cég emberét, a hatodik kiszállást.
Ezer forint – két nap |
Miczi Tamás decemberben korhadt fákat gyűjtött össze (mert elfogyott aznap a gyertya) a közeli MÁV tulajdonában álló telekről, ahol tetten érték az éber rendőrök. Tény, hogy vétséget követett el, a bírósági papírok tanúsága szerint ezer forint értékben lopott korhadt fát, amiért két nap elzárás járt. Nagy szerencse, hogy korhadt volt a fa, különben akár két év is lehetett volna a két nap helyett. A Btk. módosítása után ugyanis már két év börtön jár a szabálysértési összeghatár feletti (1000 Forint feletti) jogellenes fakivágásért. Azt nem tudni, hogy maga az eljárás és az elzárás költsége mennyibe került a Magyar Államnak. |
A cikket a Roma Sajtóközpont munkatársa készítette.