2014. január. 10. 18:14 Cs. B. Utolsó frissítés: 2014. január. 10. 18:11 Itthon

Bevitték, pedig megjelent a pszichiáternél a zaklató

Prejudikált a bíróság és előre elrendelte egy gyanúsított előzetes letartóztatását, mondván úgysem megy el a pszichiáteri vizsgálatra, mivel korábban egyszer kihagyta azt. G. Sándor azonban megjelent a szakértőnél, ennek ellenére egy héttel később mégis bevitték a rácsok mögé – közölte a hvg.hu-val a férfi ügyvédje, Bors László. A bíróság szerkesztőségünknek adott tájékoztatásából kiderül, valóban nem bíztak abban, hogy a férfi elmegy a szakértőhöz, ezért döntöttek az előzetes letartóztatásáról.

Október 30-a óta előzetes letartóztatásban van a súlyosan beteg, mozogni nehezen tudó G. Sándor, aki ellen zaklatás vétsége miatt folyik büntetőeljárás, miután egy családi vita hevében a férfi azzal fenyegette meg egyik rokonát, hogy megöli. A családtag ezeket a szavakat zokon véve, feljelentette G. Sándort, aki már vádlott az ügyben, amely már tárgyalási szakban tart a Tatabányai Járásbíróságon.

G. Sándor  tavaly nem jelent meg az előírt pszichiáteri szakértői vizsgálaton, ami miatt szeptember 4-től szeptember 25-ig előzetesben volt; betegségei miatt a rabkórházat is működtető tököli börtönben helyezték el. Ellátását azonban nem tudták teljesen megoldani – jegyezte meg az ügyvéd –, mivel a hemofíliájának kezelésére nem tudtak a részére gyógyszert biztosítani. Amivel pedig pótolták, az túlterhelte G. Sándor szívét. „A hemofília mellett védencem állapotát súlyosbítja, hogy cukor- és szívbeteg, magas a vérnyomása, továbbá idült hörgő és nyelőcsőgyulladása van, amihez még bőrgyulladás is társult” – sorolta a védő az orvosilag is igazolt egészségügyi problémákat. Mindezt tetézte, hogy G. Sándort két alkalommal 2012. augusztus 15-én és 19-én a klinikai állapotból kellett visszahozni.

Szabadlábra helyezés feltétellel

Szeptember 25-én végül a férfit a bíró azzal a feltétellel helyezte szabadlábra, hogy egy új időpontban, október 22-én elmegy pszichiátriai vizsgálatra Győrbe. „Ügyfelem ezt megtette, ráadásul úgy, hogy miután október 15-én újra kórházba került, saját kérésére október 21-én hazaengedték. Ezt követően október 30-án a rendőrök elfogták a védencemet és előállították a tatabányai kapitányságra, majd innen elvitték a pszichiáter szakértőhöz, aki szintén csodálkozott G. Sándor újbóli megjelenésén” – idézte fel a történteket Bors László. Szerinte az történhetett, hogy a bíróság nem értesült arról, hogy a férfi túlesett a vizsgálaton.

„A Tatabányai Törvényszék ugyanakkor előre gondolkodott, mert október 15-én, a vizsgálat időpontja előtt egy héttel, már a döntött arról, hogy elrendeli G. Sándor előzetes letartóztatását az eljárás befejezéséig. A végzésben a bíró hivatkozik arra, hogy október 22-én meg kell jelennie ügyfelemnek az egészségügyi vizsgálaton, de mivel korábban nem ment el, valószínűsítették, hogy az új időponton sem lesz ott, illetve a következő bírósági tárgyaláson sem. Vajon miből és miért?” – vetette fel Bors László, aki szerint felesleges is egy ilyen jellegű ügyben valakit a rácsok mögé küldeni.

Ennek hangsúlyozására megemlítette: a bíróság egy 2007-es eseti döntéséből is kitűnik, a kényszerintézkedések, így az előzetes letartóztatás alkalmazása esetén a törvényes feltételek megállapíthatósága mellett vizsgálni kell azt is, hogy az eljárás célja kisebb korlátozással járó cselekménnyel biztosítható-e. „Emiatt a Tatabányai Törvényszéknek meg kellett volna várnia, hogy a vádlott valóban elmegy-e a szakértői vizsgálatra, valamint mérlegelnie kellett volna, hogy nem aránytalan-e az ilyen súlyú vétségre ilyen súlyos korlátozás elrendelése főleg G. Sándor súlyos betegségeire tekintettel. Bors úgy vélte, hogy a bíróság a házi őrizet elrendelésével is elérhette volna a célját.

Ráadásul az idő teltével már a megfenyegetett ember véleménye is megváltozott, és mint a bíróságnak is megírta Bors László, a rokon már maga is nehezményezte G. Sándor korábbi előzetes letartóztatását. „Sőt, elismerte azt is, hogy a vita hevében ő is hasonlóakat mondott a vádlottnak, a különbség csak annyi, hogy G. Sándor nem jelentette fel.” Az ügyvéd hangsúlyozta, hogy december 11-éig, a következő tárgyalásig biztosan bent tartják védencét, csak hogy addig állapota súlyosbodhat, akár életveszélynek is ki lehet téve a következő, március 3-án tartandó tárgyalásig.

A bírsóság valóban nem bízott a vádlottban

G Sándorral szemben a Tatabányai Törvényszék megváltoztatva az elsőfokú határozatot azért döntött október 15-én az előzetes letartóztatásról, mert annak elrendelésének időpontjáig a szakértői vizsgálatra nem került sor, és a törvényszék álláspontja szerint – a vádlott korábbi mulasztására tekintettel – csak akkor volt biztosítható a vádlott hatóságok előtti megjelenése, ha vele szemben a legsúlyosabb, személyi szabadság elvonásával járó kényszerintézkedés áll fenn – közölte a hvg.hu megkeresésére a törvényszék szóvivője, Köck Ildikó.

Hirdetés