Rendkívüli nőre találtak egy gázvezeték nyomvonalában
Egy előkelő szarmata nő sírját tártak fel Fedémes és Eger között a gázszállító vezeték nyomvonalában a Dobó István Vármúzeum régészei - közölte a heol.hu Heves megyei híroldal.
Egy késő bronzkori telep maradványai kerültek elő Eger mellett: több ház, tárolóhelyiség és szemetes gödrök is lehettek a telepen - írta a heol.hu. Az ásatásokat azonban a beszámoló szerint a bronzkori telep környezetében feltárt előkelő szarmata női sír tette igazán érdekessé.
Az Eger és Fedémes között 1970-ben kiépített gázszállító vezeték rekonstrukciójához kapcsolódóan végeztek feltárásokat a közelmúltban az egri Dobó István Vármúzeum régészei. A Földgázszállító Zrt. 24 kilométernyi szakaszon látta szükségesnek a vezetékek cseréjét, ez a terület pedig régészeti lelőhelyet is érintett, így a régészeti szakemberek kutatták át a föld mélyét mielőtt a munkásoknak átadták volna a területet november elején.
Gutay Mónika, a Dobó István Vármúzeum munkatársa azt mondta, ez az egyetlen sír esett a gázszállító vezeték nyomvonalába. A szarmata nő maradványait a jelenkori felszíntől számítva 1,7 méter mélyen találták meg, a humuszolás során, a sír tetejéről egy lándzsahegy látott napvilágot.
Az elhunyt nőt dél-északi tájolással, több melléklettel temették el, előtte pedig valamilyen szerves anyagba, szövetbe vagy bőrbe csavarhatták a temetéskor. Erre utalhat valószínűleg a csontváz alatt és felett található vékony feketés réteg – mondta az ásatásvezető.