2013. december. 10. 06:41 MTI/Világgazdaság Utolsó frissítés: 2013. december. 10. 10:47 Itthon

Nagy lesz a baj, több ezer orvos és egészségügyi szakember hiányzik a rendszerből

Az egészségügyi dolgozók tömeges elvándorlása sem kell ahhoz, hogy már a közeljövőben is komoly kockázatot jelentsen az egészségügyi szakemberhiány. Ezt állapítja meg az egészségügyi humánerőforrás-jelentés, amelyet a keddi Világgazdaság ismertet.

Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal most megjelent kiadványa szerint a növekvő munkaerőigényt főként a túlzott munkaterhelést korrigálni hivatott uniós direktíva generálja, amelynek folyamatos az elszívó hatása az új tagállamok felől a régiek irányába – írja a gazdasági napilap.

Az adatok szerint 2007 óta folyamatosan emelkedik a külföldre távozó egészségügyi dolgozók száma. A legtöbben továbbra is Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában, Svédországban és Írországban vállaltak munkát. Az utóbbi években azonban már Szingapúrba, Kínába, Szaúd-Arábiába vagy Japánba is egyre többen távoztak, az Egyesült Arab Emírségeket pedig tavaly már majdnem annyian választották új otthonukként, mint Izraelt. 

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint tavaly 11 646 álláshelyre kerestek itthon egészségügyi vagy szociális dolgozót. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint pedig legalább 1800 orvos és 3700 szakdolgozó hiányzik a magyar egészségügyi ellátórendszerből – olvasható a Világgazdaságban.

Hirdetés