A fő ÁVH-s személyes feljegyzései is szerepelnek egy új könyvben
Az ügynökmúltról szóló kiadványokat mutattak be az állambiztonsági levéltárban.
A Betekintő című internetes állambiztonsági folyóiratból válogatott tanulmánykötetet és a politikai rendőrség 1956 és 1962 közötti pártirányítását feldolgozó monográfiát mutattak be az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában Budapesten szerdán.
A Titkos történetek című tanulmánykötetbe a hat éve indult Betekintő írásaiból válogattak. A tanulmányok foglalkoznak például Mindszenty Józsefnek, a magyar katolikus egyház 1945 utáni vezetőjének megfigyelésével, a huligánok állambiztonsági kezelésével, és közreadják az ÁVH 1956 után elítélt vezetőjének, Péter Gábornak a személyes feljegyzéseit is.
A párt belügye című monográfia a politikai rendőrség 1956 és 1962 közötti pártirányítását dolgozza fel. Foglalkozik a hatalomgyakorlás mechanizmusaival, a politikai rendőrségben működő pártszervezetekkel és a párt vezető testületeinek állambiztonsági szerepével is.
Krahulcsán Zsolt, a kötet szerzője elmondta, hogy a kutatás az állambiztonság informális politikai irányításának feltárásával folytatódhat. A szakemberek példaként említették a könyvbemutatón Kádár János "tapogatózó beszélgetéseit", informális befolyását a belügyi területre.
A bemutatón elhangzott az is, hogy a politikai rendőrség 1956-tól nem lehetett "állam az államban", az állambiztonsági területnek bizonyos körben voltak önállósodási törekvései, de a pártirányítás szigorúan kézben tartotta.
Szakály Sándor történész, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektorhelyettese a bemutatón kiemelte: az Állambiztonsági Levéltár az egyik legtermékenyebb közgyűjtemény és kutatóhely a hazai tudományos életben.