Ejtette a bíróság a Gyemszi által kiszabott rekordbírságot
A bíróság azonnali hatállyal felfüggesztette a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet Országos Gyógyszerészeti Intézet (Gyemszi-Ogyi) azon határozatát, amely elmarasztalta a Prompt Pharma Kft.-t, és 500 millió forintos rekordbírságot szabott ki rá – közölte a gyógyszercég kedden. A Gyemszi-Ogyi fellebbez az elsőfokú döntés ellen.
A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság végzésében azt írta, hogy a határozatból "nem állapítható meg, hogy a Gyemszi-Ogyi szakértői vizsgálattal alátámasztottan valamely gyógyszerrel kapcsolatos olyan jogsértést állapított volna meg, amely az emberi életet és egészséget közvetlenül fenyegeti" – írta közleményében a cég.
A bíróság kimondta továbbá, hogy – még a Gyemszi-Ogyi határozata szerint is – a cég csupán a dokumentálási kötelezettségét szegte meg, és nem igazolható a gyógyszerek forgalmazásával kapcsolatos, a hatóság által vélelmezett szabályszegése – tették hozzá.
A bíróság szerint éppen a határozat azonnali végrehajtásának elrendelése az, ami a "lakosság életét, egészségét, testi épségét veszélyeztetné", és kifogásolta azt is, hogy a határozat azonnali végrehajtását a Gyemszi-Ogyi csak azután rendelte el, hogy a cég a végrehajtás felfüggesztését kérte – írta a Prompt Pharma.
A Gyemszi-Ogyi kedden azt közölte, hogy az első fokon meghozott nem jogerős bírósági döntés tartalmával nem értenek egyet, ezért fellebbeznek.
A Népszabadság október 7-én írt arról, hogy félmilliárd forintos gyógyszerpiaci bírságot szabott ki nem sokkal korábban a gyógyszer-felügyeleti hatóság. A lap információi szerint egyebek mellett nagy értékű onkológiai készítmények illegális forgalmazása miatt büntették meg a Prompt Pharmát, és az engedélyét is visszavonták. A cikk szerint a hazai gyógyszerpiacon az eddigi legmagasabb bírság 52 millió forint volt.
A Gyemszi-Ogyi a lappal azt közölte, ismételt jogsértés miatt, a gyógyszerellátási lánc biztonságának fenntartása érdekében sújtották a lehető legsúlyosabb szankcióval a céget. Tájékoztatásuk szerint a bizonytalan forrásból származó készítmények érintett gyártási tételeit a cég külföldre szállította, ezeket más jelzések alapján már korábban kivonták a forgalomból, és értesítették a külföldi gyógyszerügyi hatóságokat.
A Prompt Pharma akkor is azon az állásponton volt, hogy a hatályos jogszabályoknak megfelelően, jóhiszeműen járt el, és a gyógyszerellátás rendszerét nem veszélyeztette.