Gyöngyösön a város tizenhét dohánytrafikjából tizenhármat olyan cégek működtetnek, melyek valamennyien egy, Horváth László fideszes kormánymegbízotthoz köthető egri ügyvéddel állnak szerződésben. A kormánymegbízott a helyi kézilabdaklub társadalmi elnökeként is kapcsolatba hozható a trafiknyertesekkel. A cégeket – úgy tűnik – közvetlenül egymás után, egy kaptafára alapították. Az egyik tulajdonos szerint mindez véletlen, mindenki önállóan cselekedett.
Nem csak a pályán, a jelek szerint a dohányüzletben is jó előre látnak a pályán a gyöngyösi kézisek: legalábbis nehéz másra következtetni abból, hogy a B. Braun Gyöngyös kézilabdacsapatának három tagja is szinte ugyanakkor gondolta úgy május első napjaiban: dohány-kiskereskedéssel foglalkozó céget alapít. Július elsején már mindannyian érvényes trafikkoncesszió-tulajdonosnak tudhatták magukat.
Doros Ákos beállós – az Opten céginformációs jegyzék adatai alapján – 2013. május 4-én alapította meg a Mátra Trafik Kereskedelmi és Szolgáltató Betéti Társaságot 100 ezer forint jegyzett tőkével, majd július 1-jével négy fióktelepet hozott létre gyöngyösi címek alatt: valamennyi egy-egy dohányárusító üzletet takar. Ugyanezen a napon a csapat fiatal irányítójának, Sándor Rolandnak is cégalapítási teendői voltak, ő kültagként, Zele Sándor építési vállalkozóval alapította meg a Gyöngy Trafik Kereskedelmi Szolgáltató és Betéti Társaságot. A cég július 1-jével szintén négy trafikkoncesszió nyertese lett.
Érdemes
Korábban híre mehetett a gyöngyösi csapat öltözőjében, hogy érdemes dohánybizniszbe fogni, mert három nappal később maga Kotormán Attila szakosztály-igazgató, korábbi 95-szörös válogatott is alapított egy bt.-t: a május 7-én alakult Bene Trafik Kereskedelmi és Szolgáltató Betéti Társaság egy üzletre kapta meg július 1-től az árusítási jogot.
Hajmási Péter Pál ugyan nem kézilabdázó, de ő is éppen május 4-én alapított trafikos céget Kékes Trafik Kereskedelmi és Szolgáltató Betéti Társaság néven. A szilvásváradi származású építési vállalkozó is a szerencsés nyertesek között volt: négy koncessziót is nyert Gyöngyösön. Így a Heves megyei kisvárosban a megnyitható 17 trafikból (ezekre egyébként összesen 72 pályázat érkezett) 13-at ez a négy társaság, és a tulajdonosok működtethetnek. Egyébként valamennyi céget 100 ezer forinttal alapították, és a hatvani Raiffeisen-fiókban nyitottak számlát.
Érdekes, hogy a cégjegyzékszámok alapján olyan, mintha a társaságokat közvetlenül egymás után, ahogy szakmai berkekben fogalmaznak, „egy bejegyzési aktus” során jegyezték volna be: a sort Hajmási Péter Pál cége, a Kékes Trafik nyitja 10 06 027239-es cégjegyzékszámmal, őt Doros Ákos cége, a Mátra Trafik követi 10 06 027240-es cégjegyzékszámmal, ezután következik Kotormán Attila Bene Trafikja 10 06 027241-el, majd egy Full Tabak nevű cég 10 06 027242-vel, és Sándor Roland bt.-je 10 06 027243-as cégjegyzékszámmal. (A Full Tabakot Adácson jegyezték be, és Hatvanban üzemeltet egy dohányboltot, a cég és a működtető házaspár a jelek szerint semmilyen kapcsolatban nem áll a többi itt említett szereplővel, így csak véletlen lehet, hogy éppen ők kapták ezt a cégjegyzékszámot.)
Ezt valószínűleg leginkább az magyarázhatja, hogy időben nagyon közel adhatták be a cégbejegyzési kérelmeket. Mivel a cégbejegyzés ma már elektronikus formában történik, valószínű, hogy a kérelmeket ugyanaz az ügyvéd intézte. De egyikük sem gyöngyösi ügyvédet keresett magának, az egri cégbíróság jegyezte be a társaságokat. Egy összekötőkapocs lehet még Turcsányi Dániel egri ügyvéd, aki valószínűleg a működtetésben is részt vesz. Legalábbis arra utal, hogy a Kékes Trafik, a Mátra Trafik, a Bene Trafik és a Gyöngy Trafik bt.-k üzletein – mint fotóinkon is látható – a „Tűz esetén értesítendő” telefonszám mindegyik esetben ugyanaz. A nyilvános tudakozó alapján a szám az egri EuProcure Közbeszerzési Szolgáltató és Tanácsadó Kft.-hez tartozik, mely egy egyszemélyes kft., tagja pedig Turcsányi Dániel ügyvéd.
Megérte
A boltokban megadott számon egy fiatal hölgy vette fel a telefont, aki nem tudott felvilágosítást adni a cégekről és az alapítókról. Doros Ákos azt mondta kérdéseinkre, egymástól teljesen függetlenül jutottak arra az elhatározásra, hogy belefognak a dohánykereskedésbe, a cégeket is mindenki önállóan, egymástól függetlenül alapította, mivel ebben az időben sokan próbálkoztak hasonlóval, ezért lehet, hogy időben közel esnek egymáshoz a cégalapítások. A kirakatban szereplő telefonszámok azért lehetnek közösek, mert az üzleti életben nem lévén jártasak, egy tapasztalt menedzserhez fordultak az üzemeltetéssel kapcsolatban, de más összefüggés nincs a cégek között; véletlen, hogy Gyöngyösről mindannyian ugyanahhoz a tapasztalt menedzserhez fordultak, aki egy egri ügyvéd. Hajmási Péter Pál azt ígérte, visszahívja munkatársunkat. Zele Sándor nem volt bent az irodájában, visszahívást kértünk.
Turcsányi Dániel ügyvéd a Nemzetgazdasági Minisztérium kimutatása szerint 2012. október 1. és 2013. március 31. között (a trafikpályázatokat is ebben az időszakban lehetett beadni első körben, a határidő február 22. volt) bruttó 3.69 millió forintért adott tanácsokat a „Heves megye gazdaságfejlesztéséért felelős miniszteri biztos tevékenységével kapcsolatban". A miniszteri biztos Horváth László fideszes képviselő, a Heves Megyei Kormányhivatal vezetője, aki onnan lett országosan is híres, hogy kezdetben maga is kampányolt az ellen, hogy Szilvásváradra fogyatékkal élők költözhessenek. (Lásd Ki a fogyatékosokkal Szilvásváradról? című keretes írásunkat.) Horváth László ezen kívül a gyöngyösi kézilabdaklubnak is társadalmi elnöke, és mint korábban megírtuk, Doros Ákos testvére, Doros Péter Horváth László kabinetfőnöke. Így a trafiknyertes Doros Ákosnak két oka is lehetett volna arra, hogy ismerje Horváth László kormánymegbízottat, de mint a hvg.hu-nak elmondta, Horváthot egyáltalán nem ismeri.
Turcsányi Dániel megkeresésünkre csak annyit mondott, természetesen találkozott már Horváth Lászlóval, a további kérdéseink elől (például, hogy véletlen-e, hogy valamennyi gyöngyösi koncessziótulajdonos véletlenül fordult hozzá Egerben) a boltokkal kapcsolatban ügyvédi titoktartásra hivatkozva elzárkózott. A céginformációs adatok szerint egyébként Turcsányi Dániel és Horváth László Egerben ugyanabban az utcában, egy sorházas részen, két háznyira laknak egymástól (a 3-as és a 9-es házszám alatt.) Az EuProcure székhelye Budapesten van, két fióktelepe pedig Egerben, így, ha a trafiküzemeltetők Turcsányi Dániellel akartak szerződni, valamennyiüknek Egerbe, vagy Budapestre kellett utazni ehhez – az még mindig kérdéses, hogy miért ezt tették, ha amúgy a trafikalapításuk között nem volt semmi kapcsolat.
Mint korábban megírtuk, egyes, Gyöngyös környéki településeken találni kapcsolatot a koncessziós jogokat elnyerők és a kormányhivatal között: Mártonszentimrén, Verpeléten, Markazon és Kompolton a hivatal hatósági főoszály főtanácsosa Kovácsné Panyik Andrea nyert 1-1 helyet, de a családban ez csak a döntetlenre volt elég, mert a főtanácsos férje, Kovács Imre is négy skalpot gyűjtött be; Visonta, Domoszló, Kál és Recsk egy-egy dohánykereskedelmi őrtornya lett az övé. Kovács Imre és családja összesen 12 koncessziót nyert el, a Blikk azt is kiderítette róluk, hogy három, frissen alapított cégük több mint tíz millió forint munkahelyteremtő támogatást is elnyert a Nemzetgazdasági Minisztériumtól. Ez már csak azért is érdekes volt, mert a munkahelyteremtő támogatásra három héttel azelőtt kellett pályázni, hogy a dohánypályázatok eredményét kihirdették.
Ki a fogyatékosokkal Szilvásváradról? |
Horváth László neve azután vált széles körben ismertté, hogy a nyáron ő is igyekezett megakadályozni, hogy a választókörzetében található Szilvásváradra enyhén, vagy középsúlyos értelmi fogyatékosok költözhessenek. A Bélapátfalvai Idősek, Fogyatékosok Otthona és Módszertani Intézetéből 150 embert akartak a környékbeli településekre költöztetni családi házakba. Szilvásváradon viszont aláírásgyűjtés indult, és a helyi képviselőtestület határozatban utasította el a kitagolást. Szilvásvárad képviselő-testületének szeptember 9-i ülésén az egyik képviselő az ózdi cigányság helyzetéhez hasonította a szilvásváradi fogyatékkal élők sorsát, amikor kifejtette: "Ózdra, úgy hallottam, ezer cigányt telepítenek be, vagy már telepítettek is. Hasonló, ugye, csak más szempontból megkülönböztettek a cigányok, de hát akkor ezek szerint nem lehet őket… mert az volna a cél beépíteni olyan emberek közé, akik normálisak…nem fogyatékosok… hát azért… furcsa lesz ez." A gondolatmenet a 444.hu leirata szerint úgy folytatódik: "Az a nagy baj, hogy a lakosság nem tudja, kikről van szó… Javarészük csendes, nyugodt… és hát csak tehetetlen… egymás kezét fogják, ott sétálnak… Na, nem mondom: nem szép látvány." Horváth László saját honlapján szeptember 6-án „Kitagolás! Szilvásváradon ne vásároljanak ingatlanokat!” címmel jelentettet meg bejegyzést, amiben azt írja, kérte a Heves Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságot, hogy Szilvásváradon ne vásároljanak ingatlanokat. Az országos felháborodás hatására aztán Horváth László meggondolta magát, és előbb ellátogatott az intézménybe a fogyatékosokhoz, majd bejelentette, támogatja a kitagolást. A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő iroda 2012 áprilisában nyílt levélben követelte Horváth László felmentését, mert egy bűncselekménnyel kapcsolatban nyíltan kiemelte az elkövetők roma származását. Horváth úgy fogalmazott egy sajtótájékoztatón: "Ki kell mondani, hogy cigánycsalád követte el a bűncselekmény-sorozatot". |