Parlamenti vizsgálóbizottságok: húsz év alatt hat jelentést fogadtak el
Húsz év alatt csak 6 vizsgálóbizottsági jelentést fogadott el az Országgyűlés.
Húsz év alatt csak hat vizsgálóbizottsági jelentést fogadott el az Országgyűlés - írta hétfői számában a Népszabadság azzal kapcsolatban, hogy valamennyi párt támogatja a vizsgálóbizottságok előtti kötelező megjelenésről szóló törvénymódosító javaslatot.
A lap felidézte, hogy 1990 és 2010 között 119 vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezték az Országgyűlésben. Egyet-egyet az Antall- és a Horn-kormány, a többit képviselők - harmincat kormánypártiak, 86-ot az ellenzék -, egy esetben pedig parlamenti bizottság döntött vizsgálóbizottság felállításáról. A parlamenttől csak 37 kapott zöld jelzést, ezek közül is csak 25 alakult meg ténylegesen. Jelentést vagy részjelentést mindössze 11 testület készített, ám ezek közül is csak hatot fogadott el a Ház.
A lap összeállításában arról is ír, hogy nincs egységesnek mondható európai vagy európai uniós gyakorlat a parlamenti vizsgálóbizottságok működésében, jogaikat- és hatásköreiket illetően sem, ugyanakkor több tagállamban pénzbüntetést, sőt, akár börtönt is kaphat az, aki nem megy el egy bizottsági meghallgatásra.