2013. november. 15. 10:06 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. november. 15. 10:06 Itthon

Klinghammer: nem kerületi, hanem olimpiai bajnoknak kell lenni

Motivált, okos embereknek kell bekerülni a felsőoktatásba - reagált a köztévé műsorában Klinghammer István felsőoktatási államtitkár arra, hogy sokan magasnak tartják a ponthatárokat. Szerinte a tudomány művelésében nincs demokrácia, csak teljesítményelv.

A költségvetésben nemcsak 136 milliárd forint szerepel a felsőoktatás finanszírozására, hanem 11 milliárd forint a struktúraváltásra, közel 10 milliárd a kiválóságok finanszírozására, és a PPP-programok felét is az állam fizeti – mondta Klinghammer István felsőoktatásért felelős államtitkár az M1 Ma reggel című műsorában.

Azokra z ellenzéki bírálatokra reagált, amelyek szerint kevés pénzt kap az ágazat jövőre. Hozzátette, azt ugyanakkor elismeri, hogy „sok pénznél jobb a több”.

Azzal kapcsolatban, hogy sokan magasnak tartják a ponthatárokat a 16 "mumusszakon" - amelyeken korábban nem volt állami költségtérítés -, azt mondta, mindenkinek az az érdeke, hogy motivált, okos emberek kerüljenek be az egyetemekre.

Azokra a szakokra pedig pláne, ahol hamarabb megtérül a befektetés - fogalmazott. Ez a 16 szak azért olyan, hogy elvégzése után igen jók az elhelyezkedési esélyek, ezért döntött az állam úgy, hogy a legjobbaknak itt is támogatja a képzést. Ezt a szintet azonban el lehet érni, nem lefelé kell nivellálni, mert az nem viszi előre a társadalmat – mondta az államtitkár, aki azt mondta, nem kerületi bajnoknak kell lenni, hanem olimpiai bajnoknak.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.