2013. november. 13. 19:12 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 13. 19:09 Itthon

Védi a Molnár-perben született ítéletét a Fővárosi Ítélőtábla

A Fővárosi Ítélőtábla közleménye szerint a XI. kerület volt polgármestere és két társa ügyében a napokban született másodfokú döntést elhamarkodottan minősítő vélemények rontják a bíróságok működésébe vetett közbizalmat.

A táblabíróság október 30-án kihirdetett nem jogerős határozatában hivatali visszaélés miatt az elsőrendű vádlottat, Molnár Gyula szocialista politikust, volt XI. kerületi polgármestert nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre és két év közügyektől eltiltásra, Lakos Imre volt XI. kerületi szabad demokrata alpolgármestert hat hónap felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte.

A tábla a honlapján megjelentetett közleményében arra figyelmeztet, hogy a nem jogerős másodfokú ítélet írásba foglalt indokolása még nem ismert, holott "a döntés alapjául szolgáló tények összességét az ítélet írásba foglalt indokolása tartalmazza, az értékítélet megalkotásakor így nem hátrány ennek alapos ismerete".

Az elsőrendű vádlott és egyes újságírók ennek ellenére karakteres véleményt formáltak a bíró döntéséről. "Minden megszólalás arra utalt, szakszerűtlen, politikailag determinált döntés született" - olvasható a tábla közleményében, amely szerint az utóbbi évtizedekben egyre erőteljesebben hangzanak el ilyen nyilatkozatok.

A tábla arra is felhívta a figyelmet, hogy a büntetőeljárási törvény szerint a másodfokú eljárásban három bíróból álló tanács hozza meg határozatát, a büntetéskiszabás módja pedig nincs kötve az ügyész indítványához.

"Minden megszólalónak el kellene gondolkodnia azon, valósan milyen értékeket rombolnak a kedvezőtlen vélemények különösen akkor, ha azok alaptalanok. Úgy véljük, érdemes megvárni a kúriai döntést, mely lehet, hogy rámutat az ítélőtábla bírói tanácsának tévedésére, de az is lehet, hogy azok tévedését igazolja - sajnos következmények nélkül -, akik idejekorán közreadott álláspontjukkal rontják a közbizalmat a bíróságok működésével szemben" - olvasható a Fővárosi Ítélőtábla közleményében.

Az ügyészség szerint a vádlottak 2006-ban, a XI. kerületi Kopaszi-gát és a Lágymányosi-öböl környékén pályáztatás nélkül próbáltak magáncégnek átjátszani egy nagyméretű telket. A vádlottak tagadták bűnösségüket.

A Fővárosi Törvényszék tavaly szeptemberben bűncselekmény hiányában mentette fel a vádlottakat. Az elsőfokú ítélet ellen az ügyészség fellebbezett, így került az ügy a Fővárosi Ítélőtáblára, ahol az ügyészség felfüggesztett szabadságvesztést indítványozott. A tábla másodfokú döntése ellen a védők és a vádlottak felmentésért fellebbeztek, így a büntetőper a Kúrián folytatódik harmadfokon.

Molnár Gyula a döntés után arról beszélt, hogy a hat éve tartó eljárásban egyetlen bizonyíték vagy tanú sem támasztotta alá a vagyoni kárt vagy az eljárás szabálytalanságát, sőt "az ügyészség is elismerte, hogy nem érte kár a kerületet, és az elsőfokú bíróság eljárása kifogástalan volt". Ennek ellenére "a másodfokú bíróság pusztán vélelmekre alapozva megváltoztatta a döntést". Molnár szerint ha hat évvel a feljelentés után "ekkora változás következik be, akkor vagy az igazságszolgáltatás szakmaiságában, vagy függetlenségében van okunk kételkedni".

A szocialista politikus korábban közölte, hogy 2014-ben újraindul az önkormányzati választáson. A másodfokú döntés kihirdetése után az MSZP szolidaritását fejezte ki Molnár Gyulával, a Demokratikus Koalíció pedig gyalázatosnak nevezte az ítéletet.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.