Nyílt levelet írt Kumin Ferenc nemzetközi kommunikációért felelős helyettes államtitkár Heller Ágnes filozófusnak, aki a svéd közszolgálati televízió által készített dokumentumfilmnek nyilatkozott. Kumin cáfolni akarja Hellernek a filmben elhangzott állításait.
Az SVT svéd közszolgálati televíziós csatorna október 23-án este "Kobra" című sorozata keretében egy 28 perces dokumentumfilmet mutatott be Magyarországról, a szélsőséges csoportokról, valamint a politikai helyzetről.
Kumin Heller Ágnesnek írt nyílt levelében azt írja, szerinte a filozófus nem tudta, hogy mihez adja a nevét, a film ugyanis egy olyan "dokumentumfilmnek szánt, ám valójában silány propaganda", "amely az újságíró szakma legelemibb szabályait veszi semmibe azzal, hogy az aktuális magyar viszonyokat kizárólag a kormány kritikusai és a szélsőjobb szerepeltetésével oldja meg", a készítők pedig semmiféle kapcsolatot nem vettek fel a kormányoldallal. Kumin feltételezi, hogy Heller nem vállalta volna a szereplést egy egyoldalú, a lejárató szándékot még csak leplezni sem próbáló alkotásban, ezért a helyettes államtitkár a filozófus segítségét kéri munkájához, és hogy vele együtt nyilvánosan tiltakozzon a film készítőinél és az SVT vezetésénél.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/c8eaf0ce-e6c8-422f-8f7c-25e7903e7185.jpg)
Kumin emellett azt írja, hogy Heller valótlan dolgokat nyilatkozott a svéd tévének, amikor azt mondta, hogy a magyarokat vidéken és a falvakban is csak a propaganda éri el, hogy Orbán Viktor jelölte a köztársasági elnököt, a házelnököt, és az összes magyarországi bíróság fejét. "Ez maffia! Hallatlan! Sőt nevetséges!" – mondta a filozófus.
A helyettes államtitkár szerint nem igaz, hogy Magyarországon minden médium a kormányzati propaganda része lenne, a magyar alkotmányos szabályok szerint pedig a köztársasági elnököt és az Országgyűlés elnökét az Országgyűlés tagjai, az Országos Bírósági Hivatal elnökét pedig a köztársasági elnök jelöli.
Kumin emellett azt is sérelmezi, hogy Heller szerint a lakosság szenved, és nem mer fellépni a kormánnyal szemben, illetve hogy egy parlamentben elhangzó antiszemita beszédnek semmilyen következménye nincs. A politikus szerint a GKI emelkedő fogyasztói bizalmi indexe jól mutatja a lakosság pozitív hozzállását, Gyöngyösi Mártont hivatkozott beszéde után pedig Kövér László nem engedte egy országgyűlési delegációval Rómába utazni, a házelnök pedig azt is közölte, hogy Gyöngyösi Mártont nem tartja alkalmasnak a külügyi bizottság alelnöki posztjának betöltésére.
„A kormány retorikája a következő: a magyarok a legjobb emberek a világon, mi vagyunk a legokosabbak, mi vagyunk a legbátrabbak, és mi vagyunk a legjobbak a világon. De elhanyagolnak minket, félreértenek minket, nem vesznek komolyan minket. De meg fogják tanulni, hogy mi vagyunk a legjobbak és követni fognak minket! Ez a fundamentalista nacionalizmus valamilyen szinten vonzó, és szabadság, egyenlőség, testvériség helyett azt a szlogeneket vezetik be: munka, ima, nemzet" – mondta Heller a filmben, Kumin szerint azonban ilyen kijelentések nem hangzottak el kormányzati szereplők szájából. "Ha bármit jelenleg szlogenként lehet értelmezni a kormányzat és a kormánypárt kommunikációjában, az a következőképp hangzik: 'Magyarország jobban teljesít.' Kérem, ha legközelebb a külföldi sajtónak nyilatkozik, ezt a szlogent idézze" – javasolja Kumin Hellernek.
A filmben Heller mellett egyébként többek között megszólal a TASZ ügyvédje, Simon Éva, Alföldi Róbert, a Nemzeti Színház volt igazgatója, Tarr Béla rendező, és Pityinger László 'Dopeman' rapper is.