Felfüggesztett börtönt kapott egy szegedi tűzoltó
Egy év felfüggesztett fogházbüntetésre ítélt a Szegedi Járásbíróság szerdán egy tűzoltót egy közlekedési baleset miatt, amelyben meghalt egyik bajtársa. A bíróság halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétségében mondta ki bűnösnek a férfit, akit egy év nyolc hónapra eltiltottak a vezetéstől.
Egy szegedi tűzoltóegység 2012. július 4-én az Ópusztaszer és Baks közötti avartűz oltásához vonult ki. A laktanyába visszatéréskor gyakorlásképpen, parancsnoka engedélyével a 24 éves vádlott vezette a tűzoltóautót. A 2009 óta tűzoltóként szolgáló férfi ekkor néhány hónapja rendelkezett tehergépkocsi vezetéséhez szükséges jogosítvánnyal, gépkocsivezető-jelölt volt.
Ópusztaszer és Sándorfalva között egy balra ívelő kanyarban előbb a jármű a padkára hajtott, majd a sofőr ellenkormányzása következtében billegni kezdett, többször megcsúszott, és az úttestről letérve a hosszanti tengelye körül megfordulva felborult.
A balesetben egy tűzoltó főtörzsőrmester meghalt, egy másik tűzoltó súlyosan, hárman könnyebben megsérültek. Maga a vádlott is súlyosan megsérült, és a történtek lelkileg is megviselték, több hónapig pszichológushoz járt, a tűzoltói szolgálatot is csak januárban kezdhette meg újra.
Az ügyben készült szakértői vélemény szerint a jármű a baleset előtt valószínűsíthetően 75 kilométeres óránkénti sebességgel haladt, és a kanyar legfeljebb 50-55-tel volt biztonsággal bevehető. Szőke Zoltán igazságügyi szakértő szerint a balesetben a helytelenül megválasztott sebesség mellett az is közrejátszott, hogy a vádlott túl későn kezdett kanyarodni.
Juhász Zsuzsanna bíró az ítélet indoklásában azt mondta: a vádlott rutintalansága, figyelmetlensége eredményezte a balesetet. „C” kategóriás jogosítvánnyal korábban alig vezetett, a balesetben érintett típusú tűzoltóautó volánja mögé pedig ekkor ült először.
A bíróság a vádlottat előzetesen mentesítette a büntetett előélethez fűződő joghátrányoktól, így ha elöljárói is úgy látják, folytathatja a tűzoltói munkát.
Az ítéletet a vádlott és védője tudomásul vette, az ügyész három nap gondolkodási időt kért.