2013. október. 15. 15:55 Zubor Zalán Utolsó frissítés: 2013. október. 15. 18:43 Itthon

MOB: Az Emmi "ukáz" nem is volt igazi ukáz

Megymagyarázta a MOB Szabó Bence kijelentését: az olimpiai bizottság szóvivője szerint csak nyelvbotlás volt, amikor a főtitkár arról beszélt, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumától (Emmi) "kapták az ukázt" a kiemelt támogatásban részesülő edzők kiválasztásához. A kiemelt edzői program keretében 16 olimpiai sportág 154 edzője kap állami fizetést, akik közé azonban nem kerülhettek be a parasportokban tevékenykedő trénerek.

„Lehet a szavakon lovagolni, de nem történt semmi rendkívüli. Természetes, hogy az állam meghatároz bizonyos irányelveket, amikor egy programhoz forrást biztosít az adófizetők pénzéből” – mondta Siklós Erik, a Magyar Olimpiai Bizottság szóvivője Szabó Bence főtitkár minapi kijelentéséről. Szabó a Kossuth rádióban a Kiemelt Edzői Programról adott interjút, és amikor a műsorvezető több kérdést is feltett neki az új támogatási rendszer megalkotásáról, azt mondta: „az Emmitől kapták meg az ukázt, hogy mi legyen a sportszakmai akarat”. Előtte az interjúban utalt arra, hogy hosszasan egyeztettek a minisztériummal. Az Emmi hivatalosan is részt vett ugyan a program kidolgozásában, azonban elvileg nem egyedül, hanem számos sportszakmai szervezettel, köztük a MOB-bal egyeztetve.

A kormány még nyáron döntötte el, hogy 2013-ban 12,5 milliárd forint plusztámogatás nyújt 16 olyan sportágnak, amelyben az elmúlt években sikeresen szerepeltek magyar versenyzők. Így jut további forrásokhoz például az atlétika, a birkózás, a kajak-kenu, az ökölvívás és az öttusa. Az olimpiai sportágfejlesztési program keretében havi maximum egymilliós állami fizetést kapnak a legsikeresebb edzők. A kiemelt edző programból közvetlenül kimaradtak a parasportok, de egyes támogatott edzők paralimpikonokat is felkészítenek. Az interjúban Szabó Bence azt is elmondta, hogy a kiemelt edzőprogram célja nem a tömegsport, a szabadidősport támogatása volt, hanem kifejezetten az élsportoké. Mind ez, mind a parasportok kihagyása egy olyan „sportszakmai irány” része volt, amelyet szerinte az Emmi szabott meg.

Szabó Bencét az interjú óta nem tudtuk elérni, de mind az Emmi, mind a MOB általunk megkérdezett szóvivője tagadja, hogy a minisztérium diktált volna. Az Emmi sajtóosztája a hvg.hu kérdésére azt mondta, „az Emberi Erőforrások Minisztériumának Sportért és Ifjúságért Felelős Államtitkársága folyamatosan együtt dolgozott és egyeztetett a MOB-bal a kiemelt edzői program szempontjainak összeállításakor”. Az olimpiai bizottság részéről pedig Siklós Erik azt mondta, hogy "a programról közel egy éven át egyeztettek az Emmi, a Nemzeti Sportközpontok, a MOB és az érintett sportági szakszövetségek képviselői".

Az Emmi tájékoztatása szerint kiemelt edzői program keretében összesen 20 sportág edzői jutottak támogatáshoz. Kiválasztásukkor a fő szempont az eredményesség volt: azok juthattak támogatáshoz, akiknek a versenyzői magyar színekben valamelyik rangosabb versenyen (olimpia, világbajnokság, Európa-bajnokság, ifjúsági olimpia, illetve a sportág felnőtt alatti első utánpótlás korosztályának világ- és Európa-bajnoksága) eredményt értek el. Ezt valamennyire felülírja a hozzánk eljuttatott szempontrendszer utolsó pontja: eszerint kisebb mértékű támogatásban részesülhetnek azok az edzők is, akik nem rendelkeznek a fentebb meghatározott eredményekkel, és nincs olyan sportolójuk, aki megfelelne a fenti kritériumoknak, de a sportág kivívta részvételét a 2012. Londoni Olimpiai Játékokra. Igaz, hogy ők kisebb, 200-400 ezer forintos fizetést kapnak.

A programban kizárólag azokat az edzőket támogatják, akik magyar színekben értek el eredményeket, így nem került be az „állami edzők” közé a több európai éremmel és a Világválogatott felkészítésével is büszkélkedő Rátgéber László kosárlabdaedző. A MOB ennek ellenére szeretné hazahívni a külföldön dolgozó edzőket a programmal. Szabó Bence az interjúban is kiemelte, hogy „perspektívát akartak mutatni a külföldön dolgozó 154 edzőnek”, de arra a kérdésre nem válaszolt, hogy sikerült-e bárkit hazacsábítani. Fábián László, a MOB sportigazgatója szerint viszont a kiemelt edzői program miatt jött haza Tőrös Károly úszóedző Dél-Afrikából és Ausztriából Kovács Attila öttusa-úszóedző, aki Marosi Ádám edzője, Bujdosó Imre olimpiai bajnok kardedző pedig fontolgatja visszatérését Németországból. Azonban a külföldről visszatérő edzők is csak akkor kapnak támogatást, ha magyar csapattal is értek el eredményt, mivel „nem az a program célja, hogy például a svéd válogatottat felkészítő magyar edző kapjon havi fizetést munkájáért” – mondta Fábián a hvg.hu-nak.

A kiemelt edző program (ellentétben az annak keretet adó Olimpiai Sportágfejlesztési Programmal) csak a hagyományos sportágakat támogatja, a parasportolókat nem, annak ellenére, hogy tavaly Londonban 14 érmet szereztek a magyar paralimpikonok. Siklós szerint azonban ha közvetlenül nem is, közvetve a parasportoknak is juthat támogatás, mivel azzal, hogy a MOB-on keresztül az állam átvállalja az edzők bérezését, komoly források szabadulnak fel a sportszövetségeknél, egyesületeknél, amiket azok akár a parasportok fejlesztésére is fordíthatnak.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.