Megfutamította szerdán Budapesten a Béke úti bankfiókban pénzt követelő támadót a biztonsági őr, a térfigyelő kamera által rögzített utcai "üldözés" pedig a net egyik sztárjává is tette: a pocakos őr látványán sokan poénkodtak. A magyar biztonsági őrök alulfizetettek, ezért sokszor nem is a legalkalmasabbak látják el a bankok védelmét. A szakma régóta vitázik azon, mit kellene tenni.
Bravúrosan oldotta meg a bankfiók védelmét, ugyanakkor feleslegesen futott a rabló után a biztonsági őr – mondta a hvg.hu-nak a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Kamara (SzVMSzK) elnöke, Német Ferenc a legutóbbi, Angyalföldön történt esetről. A Béke út elején található K&H bankfiókba egy harminc év körüli férfi lépett be október 9-én délelőtt, majd fegyverrel – vagy annak utánzatával – a kezében a kassza tartalmának átadását követelte az alkalmazottaktól.
A bankból menekülő rablót egy kamerafelvétel is megörökítette. Ezen az látszik, hogy nejlonszatyorral a kezében egy fiatal férfi laza kocogással jelenik meg, majd tűnik el a képből, majd mintegy 20 másodperces késéssel követi őt a lábait láthatóan nehezen szedő, a rabló után integető, pocakos biztonsági őr. A felvétel megjárta a közösségi oldalakat, a nehézkesen iparkodó őr vicces sztár lett pillanatok alatt. Pedig a bankban az őr jól látta el feladatát: a rablás során lövés nem dördült, a bent tartózkodók közül senki sem sérült meg, a támadó pedig zsákmány nélkül távozott, mert az őr meghiúsította az akciót. A férfi ugyanis a belépő rabló láttán olyan ideges lett, hogy a széket maga alól kirúgva szállt szembe a támadóval, s üvöltötte neki lőfegyverét rátartva, hogy "márpedig itt te fogsz lefeküdni".
Pocak
Németh Ferenc, a Vagyonvédelmi Kamara elnöke nem csodálkozott azon, hogy a biztonsági őr nem a legjobb fizikai állapotban volt. Ez ugyanis távolról sem egyedi eset: megszokott látvány a bankban a pocakos, nyugdíj előtt álló őrszemélyzet. Négy-ötszáz forintos órabérért nem is lehet mást elvárni – magyarázta a hvg.hu-nak egy rendőr azt, miért is olyan a biztonságiőr-felhozatal, amilyen. „Jó erőben és jó karban lévő emberek ilyen alacsony fizetésért nem mennek el dolgozni."
Az pedig a munkáltatótól függ, hogy milyen fizikai állapotot vár el az alkalmazottaitól, illetve a biztonsági feladatok elvégzésére megbízást adó cég is rögzítheti a szerződésben elvárásait e téren. Az egyenruhás egyébként azt mondta, ő egy, a Béke téri bankfiókban történt szituáció esetén, a "jogos önvédelmi helyzet miatt" combon lőtte volna a támadót.
Két évvel ezelőtt, amikor még kötelező volt a kamarai tagság, 130 ezer regisztrált tagja volt a SzVMSzK-nak és 3 600 céget tartottak nyilván. A kötelező tagság eltörlését követően 2012-ben 32 ezer önkéntes tagja maradt a kamarának, a cégek száma pedig 800-ra csökkent – erről tavaly beszélt a kamara elnöke a hvg.hu-nak.
A banki ügyféltérben tartózkodó biztonsági őrökről régóta folyik a szakmai vita Magyarországon (is). Egy volt rablási nyomozó például azt fejtette ki lapunknak: régóta mondják, nem jó, ha az ügyféltérben demonstratívan ott áll a fegyveres biztonsági őr. „Honnan máshonnan tudna ugyanis a leggyorsabban éles fegyvert szerezni a rabló, ha nem tőle?” – vetette fel. Erre volt példa a "Viszkis rablóé": „Ambrus Attila is úgy kezdte, hogy gázpisztollyal ment rabolni, majd az első dolga az volt, hogy lefegyverezze az őrt. Máris volt pisztolya.” Más szakmabeliek véleménye pedig az, hogy szerencsésebb, ha a biztonsági ember egy, az ügyféltértől elkülönített, biztonsági üveggel ellátott helyről tud intézkedni bankrablás esetén.
Verekedő rabló |
Vannak helyzetek, amikor a rabló is furcsán viselkedik. Baján például csütörtökön késsel a kezében lépett be egy férfi egy pénzintézetbe, majd az alkalmazottakat megfenyegetve a bevételt követelte. Mikor megkapta a pénzt, kevesellte azt, ezért megverte mindkét nőt, de mivel ennek ellenére sem tudtak neki több pénzt adni, elmenekült a helyszínről – írta a Havaria Press. |
Szintén jó megoldásnak tartják bankrablók ellen az úgynevezett zsilipkaput, amely gombnyomásra zár belül és kívül, így akadályozva meg, hogy a bankrabló kereket oldjon. Ambrus Attila is fennakadt egy ilyen berendezésen egy XVIII. kerületi OTP-fiókban, de az üveg áttörésével el tudott menekülni a helyszínről. A. Nagy Lajos király úti OTP-ben például meg is hiúsította a fegyveres rabló terveit az ilyen zsilipkapu. Ám a magyarországi bankoknak és pénzintézeteknek csak egy részében található ilyen biztonságtechnikai eszköz.
A kamara elnöke állítja ugyanakkor, hogy a rablók többsége felkészületlenül ront be a bankokba. Ezt igazolhatja az adat, amely szerint tavaly 61, 2011-ben pedig 50 támadót fogtak el. (Mindkét évben 12-12 eset történt a fővárosban.) És ez a szám alighanem lehetne jobb is, ha az őrök felkészültebbek lennének. Ezt erősíti meg egy három évvel ezelőtt a XIX. kerületben történt eset. Akkor a hvg.hu akkor egy szemtanú elmondása alapján felidézte a bankban történteket: a támadók a biztonsági őrt könnyen leszerelték, és betuszkolták a bankfiók egy apró helyiségébe, miközben az alkalmazottakat és az ügyfeleket is sakkban tartották fegyverrel. Az egyik bankosnak mégis sikerült a riasztót bekapcsolnia, és a helyszínre érkező egyenruhások belefutottak az elkövetőkbe, akik közül az egyiket le is lőtték.
Erélyes fellépés megfutamíthatja a rablót
A kamarai elnök emlékezett egy, a szerdaihoz hasonló esetre, amikor a biztonsági őr (látva, hogy a támadónál gázfegyver van), saját pisztolyát rátartva arra figyelmeztette, hogy az övé viszont valódi fegyver, így "ő van előnyben". A tettes akkor is elrohant. Nem egyszer fordult azonban már elő olyan bankrablás is, ahol a támadót lelőtték. (Lásd keretes írásunkat.)
Német Ferenc szerint viszont minden támadásnál a legfontosabb dolog a bankban tartózkodók, az ügyfelek, alkalmazottak, és persze az őr életének a védelme. Főleg, hogy a bankok, pénzintézetek biztosítással rendelkeznek ilyen esetekre. „A biztonsági ember azonban mérlegelés alapján eldöntheti, hogyan lép fel a támadóval szemben” – tette hozzá. Az elnök tapasztalatai alapján a támadók nem a nagy pénzintézeteket nézik ki akcióikhoz, hiszen ott nagyobb védelemmel kell számolniuk.
Veszélyes üzem |
„Bankrablás, kezeket fel!” felkiáltással lépett be 2004. szeptember 19-én a tettes a gazdagréti bankfiókba, majd gázfegyveréből lövést adott le. Ekkor a biztonsági őr felszólította a férfit arra, hogy dobja el a fegyvert. Amikor a rabló az őr felé fordult, az azonnal rálőtt a támadóra. A rabló a földre esett, fegyverét kiejtette a kezéből. A gázpisztolyt a bankfiókban lévő ügyfél megpróbálta elrúgni a bankrabló mellől, ám ez utóbbi ekkor a lábával elgáncsolta az ügyfelet, dulakodás volt köztük, és a rabló visszaszerezte a fegyvert. Több lövés is eldördült, s végül a támadót ért találatok halálosnak bizonyultak. Három évvel később, 2007. május 4-én az épületbe betörő kommandósok agyonlőtték azt a férfit, aki Budapesten, a Széna téri OTP-ben egy meghiúsult rablás után túszokat ejtve ötmillió forintot követelt a hatóságoktól. |