Oktatásügy: egymást gyepálja a Fidesz és az MSZP
A szocialisták két lépésben korrigálnák a közoktatás helyzetét, a Fidesz szerint a baloldal alkalmatlan volt arra, hogy segítse a pedagógusokat
Az MSZP kormányra kerülése esetén előbb egy gyors, azonnali korrekciót hajtana végre a közoktatás területén, majd a szakmával egyeztetve hosszabb távú átalakításba kezdene. Erről Kunhalmi Ágnes, a szocialista párt elnökségi tagja, oktatáspolitikusa beszélt vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján. Úgy vélte, a jelenlegi kormány módszeresen, több lépcsőben számolta fel a pedagógusok jogait, "megalázó alattvalói sorba" taszítva őket.
Az MSZP ezen folyamat visszafordítása érdekében azonnal véghezvinné azokat a változtatásokat, amelyekről konszenzus van a szakmában - fejtette ki az ellenzéki politikus. Példaként említette, hogy a nemzeti alaptantervből kivennék azokat, akik szélsőséges, "náci szellemben" alkottak, emellett valóban csak választhatóvá tennék a hittant, eltörölve ezzel azt a kötelező "színvallást", amellyel a szülőknek vallásosságukról kell nyilatkozniuk. Szólt arról is, hogy megszüntetnék a kötelező kamarai tagságot, és a tankönyvrendszer központosítottságát, továbbá visszaállítanák az iskolák autonómiáját.
Kunhalmi Ágnes aláhúzta: ezt követően a tanárok és szülők képviselőivel egyeztetve olyan hosszú távú változtatásokba kezdenének, amelyek igazságos és tisztességes béreket, valamint félelemmentes munkakörnyezetet biztosítanak a pedagógusoknak.
A Fidesz közleményben reagált a sajtótájékoztatóra. A kormánypárt szerint az MSZP-nek "a halandzsázás helyett" kormányzása alatt kellett volna bizonyítania, hogy komolyan érdekli az oktatás és a pedagógusok sorsa.
A Fidesz közleménye úgy fogalmaz, hogy "a bukott baloldal" csak felmondóleveleket, fizetéscsökkenést és létbizonytalanságot volt képes nyújtani a pedagógusoknak, és az IMF-hitel nélkül már a bérüket se tudta volna kifizetni.
A kormánypárt emlékeztetett arra, hogy ezekben a napokban kapták kézhez a pedagógusok az átlagosan 34 százalékkal megemelt fizetésüket. Emellett a Fidesz kormányzása alatt garantált a béremelési program folytatása 2014-ben, 2015-ben, 2016-ban és 2017-ben is. Négy év alatt a pedagógus-béremelés mértéke el fogja érni akár a 60 százalékot is - zárul a közlemény.