Küzdelem, harc, az ország függetlenségének védelme - minden kongresszusi beszédet a harcra buzdítás töltötte ki a Fidesz 25. kongresszusán, ahol Orbán Viktor már arról szónokolt, a 2014-es választás lesz az utolsó nagy harc, és a győzelemért elvárja, hogy mindenki vegye ki a részét a munkából. Arra figyelmeztette a küldötteket, hogy óriási erők indultak be, hogy megtörjék jövőre Magyarországot, amely a rezsicsökkentéssel 100 és 1000 milliárdokat vesz ki különféle érdekek zsebéből. Orbán szerint a baloldal lényegében ezen nemzetközi erők hazai szálláscsinálója.
"Hallgass a szívedre, úgysem tehetsz mást" - kezdte beszédét Orbán Viktor egy régi dalból származó kampányszlogen felidézésével az eredmények ismertetése után a kongresszuson. Szerinte ez az jelenti, hogy nem lehet másra hallgatni, ha a hazáról van szó.
"Számunkra ez a dal, a Kádár-rendszer alaptézisének tagadásáról szólt", nem lehet az ember boldog a magánéletében, ha a haza is boldog. Szerinte akkor a köznyelv a kilencvenes évek elején radikalizmusnak hívták, és sokan próbálták szerinte erről az alapállásról lebeszélni a Fideszt, és Orbán szerint sokan nem hitték el, hogy a "túlpartra még ebben az életben át lehet jutni". A miniszterelnök-pártelnök szerint a Fidesz tagjai, alapító generáció, már nem a kollégiumban vitatkozik, hanem egész nap dolgoznak, családfők lettek, de egy dolog nem változott: továbbra is a szívükre hallgatnak.
Felidézte, hogy az előző ciklusban a "baloldali kapitányok" maguk mögött hagyták 2010 előtt a zátonyra futtatott országot. Bár nem mondta ki a nevét, Gyurcsányra utalva azt mondta, idő előtt felállt, utódja 2010-ben "angolosan távozott", még az országot is elhagyta. Szerinte most azért nagy a tülekedés a baloldalon, mert érdemes a hatalomra törni. Ezt követően sorolta a kormány eredményeit, beszélt az alacsony inflációról, az adósság csökkentéséről, a munkahelyvédelmi akciótervről, az összesen 20 százalékos rezsicsökkentésről, a gazdaság beindításáról. Arról beszélt, hogy a "vészmadár" elemzők már nagyobb emelkedéssel számolnak, mint maga a kormány. "A mai világban, különösen a mai Európában" nehéz sikeresnek lenni - mondta a kormányfő, aki az előző szónokokhoz hasonlóan szót emelt a gáncsoskodó brüsszeli bürokratákról. Azt mondta, "sok csatát" meg is nyertük.
Lázár bekerült az elnökségbe |
Orbán Viktor az összes leadott és érvényes szavazat közül egy kivételével mindegyiket megszerezte, így 1240 küldött választotta újra a párt elnökévé. Az alelnökök közül az 1243 leadott és érvényes szavazat közül 1236-ot Kósa Lajos, Pelczné Gáll Ildikó pedig 1160-at kapott. Ennél jóval kevesebbet kapott az újrázó Pokorni Zoltán, 1082 szavazattal, és az elnökségbe frissen bekerülő Lázár János 1005 szavazattal. |
Szerinte az ellenzék csak károgott, és ezzel a kormány ellenzékéből az ország ellenzékévé váltak, mert Orbán szerint ők egy sikertelen országot akarnak látni és láttatni. Azt mondta, hogy csak tüntettek, kivonultak, majd beárulták Magyarországot. Ezzel szemben a kormány szerinte a dolgát végezte, egy munkaalapú társadalmat alapított. A közmunkáról azt mondta, ugyanolyan értékes, mint más munkák, mert az "árkokat köztereket is rendben kell tartani". A neheze a munkának most következik - hangsúlyozta a miniszterelnök, mert a rezsicsökkentés nem egy egyszeri akció, nem fognak monopóliumokat eltűrni, ez ellen tenni kell. "eddig sem voltunk az Európai Unió kedvencei, de a rezsicsökkentéssel végleg kihúztuk a gyufát" - mondta Orbán, aki szerint a 100 és 1000 milliárdos összegek miatt bankárok, multik fognak a kormányra, a Fideszre támadni, és ehhez minden eszközt, szövetségest külföldön és belföldön egyaránt fel fognak vonultatni. Szerinte az lesz, amit már 2002-ben megmondott a Fidesz: ha a baloldal kormányt alakít, akkor ezek az erők jutnak lehetőséghez - itt felidézte, hogy a baloldal a bankadó kivezetését akarja, amivel több mint 500 milliárdot vesznek ki "a magyar családok zsebéből". "A magyar embereket a volt kommunisták adták a bankok és a multik kezére, ezt soha ne feledjétek. A pufajkát öltönyre cserélték" - mondta a baloldalról és hozzátette, ahol vannak dinoszauruszok, ott vannak bébi dinoszauruszok is. Ezzel arra utalt, hogy hiába a fiatalítás az MSZP-ben, szerinte a lényeg nem változott.
Orbán arról beszélt, minden egyes akciója a kormánynak ugyanannak a háborúnak a része, és sok fronton győztek már, de "a nemzetközi helyzet fokozódik". A kormányzat egységes, a kétharmad sértetlen, ma már elég erősek vagyunk az ország megvédéséhes - fejtette ki a miniszterelnök, hozzátéve: "nem vagyunk az Európai Unió szolgái, a magunk urai vagyunk". Ezt követően arról beszélt, kik a partnerei: azok a nemzetközi cégek, akik "megbecsülik a magyarokat", velük stratégiai szerződéseket kötnek. "Azt nem mondhatom, hogy a rezsiharc lesz a végső, de 2014 a rezsiharc éve lesz" - beszélt a választásokról a pártelnök, aki szerint minden egyes voksra szükség van, ehhez pedig "mindenkinek minden munkát el kell végeznie", "nem lehet lustálkodni, nem lehet nyegléskedni". Orbán szerint negyed évszázada harcol a függetlenségéért, de már csak egy csatát, a gazdasági függetlenség csatáját kell megnyerni. "Aki nem végzi el tisztességesen a munkát, az jön nekem 25 évvel" - zárta a beszédét.
Nincs buzizás, nincs zsidózás
A kongresszuson Kövér László is megemlítette a szabadságot, a függetlenséget. A házelnök (és egyben a Fidesz választmányának elnöke) arról beszélt, hogy a nemzet, a szabadság, az 1000 éves hagyományaink, az európai civilizációs normák létéről vagy nem létéről szóltak a választások korábban is, és még inkább erről szólnak majd 2014-ben is.
A legkeményebben viszont Pokorni Zoltán beszélt, véleménye szerint a bizonytalan szavazókat nem szabad becsmérlő vagy durva szavak miatt elveszíteni. "Nincs buzizás, nincs szinglizés, nincs zsidózás" - figyelmeztetett, aki ennek alátámasztásához a pápát idézte.
Kósa Lajos pedig megtalálta a párhuzamot a nácik és az MSZP között, mondván, ő úgy látja, jobb ország lenne Magyarország, ha az ellenfél morális alapokon állna, majd arról kezdett beszélni, hogy az MSZP jogutódja az állampártnak, márpedig Németországban szerinte elképzelhetetlen lenne, ha a náci párt jogutódjai ülnének a berlini parlamentben. Szerinte azért kell "méretes zakót kapniuk" a szocialistáknak, mert soha többet nem lehetne egy posztkommunista párttal választásokat nyerni.
Rogán Antal pedig az uniós bürokráciát kritizálta. Azt mondta, két féle ország van az EU-ban: akik szabadon élnek, és akiket az uniós bürokraták irányítanak - az utóbbira példaként Görögországot hozta fel. Szerinte Magyarország nem hajolt meg szolgai módon, megadóztatták a bankokat és a multikat.