Domány András
Szerzőnk Domány András

Akár mérföldkőnek is tekinthető a Független Kisgazdapárt tüntetése 1996 március 15-én, amikor Torgyán József „liberális férgekről” beszélt, és „féregtelenítést” követelt. A következő parlamenti ülésen a Fidesz is elítélte Torgyán beszédét. Munkatársunk, a 19 évig parlamenti tudósítóként dolgozó Domány András visszatekintéseinek hetedik része következik.

Egy fiatalabb olvasó számára akár meglepetésként is hathat, ha megnézi a Google találatait a „féregirtás” címszóra: a különböző szolgáltató cégek oldalai mellett egy 1996. március 15-i esemény, Torgyán József kisgazda pártelnök nevezetes beszéde is előkelő helyen szerepel. A kormánybúcsúztatónak nevezett budapesti tömegrendezvényen elhangzott szónoklat ugyanis így kezdődött:

„Álliberális undorító férgek és dögkeselyűk lepték el hazánkat, és amíg a liberális férgek belülről rágják édes hazánk nemes testét, addig a liberális dögkeselyűk kívülről tépik, szaggatják az ezer sebből vérző, Trianonban megcsonkított, Párizsban továbbkurtított szerencsétlen nemzetünket. De mi nem engedjük! Nem engedjük, hogy Magyarországot 1100 éves Kárpát-medencei tartózkodása idején ellehetetlenítsék... Elfogadhatatlan, hogy nemzetünket széthordják, hogy nemzeti kincseink hetven százalékát elprédálták, idegen kézre juttatták, elfogadhatatlan, hogy másfél millió munkahelyet szüntettek meg, és a szorgos-dolgos magyar népből munkanélküliek seregét tették. Ne engedjük a nemzetet tönkretenni!"

Az kiabál, aki fél?

A hangnem értékeléséhez tudni kell, hogy az FKGP az 1994-es választásokon elég gyengén szerepelt, mindössze 26 mandátumot szerzett. Az MSZP-SZDSZ koalíció 72 százalékos parlamenti többsége mellett az ellenzék akkor éppen öt frakciója együtt véve is erőtlen volt, és a parlamenti ciklus első felében az sem látszott, hogy 1998-ban kormányváltás történhet. Ugyanakkor ezidőtájt kezdtek hatályba lépni a gazdasági stabilitást szolgáló 1995-ös Bokros-csomagnak az Alkotmánybíróság közbelépése miatt halasztott megszorító intézkedései. Mindenesetre 1996. március 18-án, az ünnep utáni első parlamenti ülésen a Torgyán-beszéd volt a téma napirend előtt.

Torgyán az övéi között
Kis Kuntler Árpád

Szájer József Fidesz-frakcióvezető (jelenlegi EP-képviselő, a 2012-től hatályos új alaptörvény megszövegezője), aki még nem sejtette, hogy Torgyán József alig több mint két év múlva Orbán Viktor kormányának lesz minisztere, elsőként kért szót. Persze a kormány bírálatát se hagyta ki, de hangsúlyozta, hogy az ellenzéki szolidaritás nem határtalan:

„Egy magát demokratának, parlamenti politikusnak valló személy arcáról lehullott az álarc, elveszítve önkontrollját, politikai ellenfeleit kiirtással, akasztófával és kötéllel riogatta. (Zaj, közbeszólások az FKGP soraiban: Hazudsz! Hazugság!) Ez a személy nemcsak meggyalázta a legszebb nemzeti ünnepünket, a magyar szabadelvűség napját... (Dr. Kávássy Sándor: Hazugság!).., Deák, Kossuth és a többi demokrata politikus hagyományát, hanem egyben saját pártjának hagyományát is arcul köpte. (Zaj, moraj a Kisgazdapárt padsoraiban.) … Torgyán József a kormánypárti intézkedések hullámlovasa. A gyed, a gyes megszüntetése, az energiaár-emelés és a további, polgárokat sújtó intézkedések növesztik azt a dühöt, amely a demagógok karjába kergeti ezt az országot. … Torgyán József tevékenysége eddig is a koalíció malmára hajtotta a vizet. A koalíciónak alapvető érdeke, hogy azt tudja mutatni, hogy nincsen más olyan erő, amely nem radikális és fel tudja őt váltani a hatalomban.”

Pető Iván, az SZDSZ frakcióvezetője ekkor a kormánykoalíció kisebbik pártját képviselte: „Egy kormányt bírálni, szidni szabad a demokráciában, sőt ajánlatos is olykor. Szabad utcai tüntetést is szervezni... Az ellenzéki kritika fájhat a kormánypártoknak, a kormánynak, de soha nem téveszthető össze az uszítással. … most egy parlamenti párt vezetője élt vissza az elégedetlen emberek elkeseredettségével, és bizony uszította őket. Tömeget heccelni, hogy az ellenfelet tekintsék ellenségnek, s akár fizikailag is semmisítsék meg, az uszítók felelőtlensége és gyengeségükből fakad.”

Torgyán fenyegetett

A nagyobbik kormánypárt, az önmagában is abszolút többséggel rendelkező MSZP frakcióvezetője, Szekeres Imre (mérnök, egykori KISZ-, majd tanácsi funkcionárius, később a Gyurcsány-kormányban honvédelmi miniszter) azt mondta: „Március 14-én Torgyán József nem a kormányt búcsúztatta, hanem immár véglegesen ő mondott búcsút a politikai, a parlamenti demokráciának. Lelepleződött Torgyán József, mert beszédében a halál és a börtön voltak a kulcsszavak.”

Demeter Ervin, aki aztán 2000-2001-ben fideszesként mint titkosszolgálati miniszter együtt ült az Orbán-kormányban a kisgazda pártvezérrel, ekkor még az MDF frakcióvezetője volt, és igyekezett egyszerre elhatárolódni mind Torgyántól, mind a kormánytól: „Mi is történt? A tegnap ígérgetői és a ma ígérgetői harcolnak egymással, és nem átallják, nem szégyellik magukat március 15-ét belekeverni.”

Maga Torgyán mindenkit büntető feljelentéssel fenyegetett, aki szerinte tévesen idézte az ő beszédét, de jól tudta: ilyen ügyekben az Országgyűlés sosem függeszti fel a mentelmi jogot, tehát ezekből a nagy garral beígért perekből nem lett semmi. Ezen kívül arra hivatkozott, hogy pártja „kénytelen volt a magyar népet megszólítani”, mert egy tanácsadó cégnek az Európai Unió megbízásából készített anyaga azt tartalmazza a magyar lakosságról, „hogy a demokrácia fejlődésével 20 százalék elégedett, 77 nem, és arról, hogy jó irányba halad-e az ország, 10 százalék mondja, hogy jó irányba halad, 79 pedig rossz irányba.”

Ez volt az 1994-1998-as ciklus egyik legviharosabb politikai eseménye. Megtárgyalták napirend előtt, majd áttértek a napirendi pontokra, egyebek közt a természetvédelmi törvényjavaslatra és az értelmi fogyatékosokat segítő országos érdekvédelmi szervezetek költségvetési támogatására szolgáló keret elosztására. Mára „hozzádurvult” az általános hangnem Torgyán egykori stílusához.

Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.