Itthon hvg.hu/MTI 2013. szeptember. 24. 13:30

Vinaszömlés Kaposváron: kiszakadt a cukorgyár tartálya – fotók

Több ezer liter sűrű, sötétbarna lé öntötte el kedden reggel a kaposvári cukorgyár mélyebben fekvő területét, a folyadékból a Kapos folyóba is juthatott – közölte a sonline.hu Somogy megyei híroldal. A cukorgyártás melléktermékeként keletkező vinasz – azaz környezetre veszélytelen cukortalanított melasz – egy ötezer köbméteres tartályból folyt ki. Az áradatot csak délre sikerült megfékezni.

Nem veszélyes a környezetre
Gaál Attila, a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője az MTI-nek azt mondta, hogy sem a lakosságot, sem a környezetet nem veszélyezteti a vinasz. Ezt alátámasztják a katasztrófavédők mobil laborjának eddig elvégzett vizsgálatai is, amelyet továbbiak követnek majd.

A vinaszáradat megfékezését a Magyar Cukor Zrt. munkatársai rohammunkában kezdték el számos erőgéppel és szippantós autóval megerősítve, majd a Kötél önkéntes mentőszolgálat és a somogyi katasztrófavédelem egységei is nagy erőkkel érkeztek a helyszínre – számolt be az eseményekről a sonline.hu.

A tartály körüli védművet földdel zárták le, ebben fogták föl a szakadatlanul szivárgó folyadékot, a kifolyt vinasz továbbjutását pedig kőzúzalékkal megrakott zsákokkal akadályozták meg.

A jellegzetes szagú lé több száz négyzetméteren, félméteres magasan árasztotta el a tartály környezetét és az iparvágányokat. Az átereszeken a Kapos medréig is eljutott, két helyen, de délelőtt még nem lehetett tudni, mennyi anyag ömlött a folyóba.

Hájos László, a Magyar Cukor Zrt. vezérigazgató-helyettese a helyszínen azt mondta, a vinasz tárolására szolgáló egyik tartály a reggeli órákban szakadt ki. Erre még nem volt példa az üzemben.

Kattintson a galériáért!
sonline.hu / Lang Róbert

A biogázüzem megépítése óta az egyik tíz méter magas acélszerkezetben melasz, a másikban a cukor kivonása után visszamaradó vinasz van. Ezt a biogáz-előállításhoz használják. A tartályok átalakításakor felvágták azok oldalát, és az első szemrevételezés alapján úgy látszott, a hegesztések környéke nem bírta a hatalmas tömegű terhelést.

A védekezést a somogyi katasztrófavédelem parancsnoka, Horváth Jenő tűzoltó ezredes irányította. Munkatársai négy tűzoltóautóval érkeztek a helyszínre. A vinasz útját a négy-öt méter magas nyitott gátrendszer lezárásával, erőgépeket bevetve állították meg, majd egy másik gátat is építettek az esetleges szivárgások ellen.

Kattintson a galériáért!
sonline.hu / Lang Róbert

A folyadék így is átjutott a földvédművön, itt a cukorgyári dolgozók, a tűzoltók, és a Kötél speciális mentőszolgálat zsákokból emeltek falat. Közben a csapadékvíz-elvezető csatornákon a Kapos folyó felé indult árt kellett földdel megállítani, és előkészíteni a több ezer liternyi kiszabadult vinasz szivattyúzását. A tartályban mintegy 4500 köbméternyi folyadék lehetett, ennek legalább a kétharmada-háromnegyede juthatott ki a helyszínen dolgozók szerint.

A keddi rendkívüli esemény idején is folyamatosan érkeztek a kamionok az ország egyetlen cukorgyárába. A 100-105 naposra tervezett szezonban a kedvezőtlen időjárás miatt mintegy 20 százalékkal kevesebb cukorrépára sikerült leszerződni, így 750-800 ezer tonna répát dolgoznak fel – közölte Hájos László vezérigazgató-helyettes a kampánynyitón. Ezzel a hazai éves fogyasztás harmadát kitevő, 105 ezer tonnás cukorkvótát teljesítenek.

Kattintson a galériáért!
sonline.hu / Lang Róbert

A vinasz a cukorgyártás egyik mellékterméke, sötétbarna színű, jellegzetes szagú folyadék. Szárazanyagtartalma jellemzően 68-70 százalék, amiből nyers fehérje ennek a harmada, pH-ja 6,1–6,3. A cukorrépa feldolgozásakor melasz keletkezik. Az erjesztés eredményeképpen létrejövő alkohol után visszamaradó cefre lepárlásakor marad a melaszmoslék, aminek a besűrítésével keletkezik a vinasz. A benne levő fehérjéket takarmányozásra használják.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?