2013. szeptember. 22. 20:54 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 22. 19:56 Itthon

Verespataki aranybánya: a román nagykövetségnél tiltakoztak

Több tucatnyian vonultak fel Budapesten vasárnap délután a romániai Verespatakra tervezett aranybánya-beruházás ellen tiltakozva. A civilek a fővárosi román nagykövetség elé vonultak, a demonstrációhoz az LMP is csatlakozott.

Romániában hetek óta tartanak tiltakozó demonstrációkat a verespataki bányaberuházás ellen, vasárnap pedig a világ számos pontján vonultak az utcára civil szervezetek, akik szolidaritásukról biztosították a tiltakozókat – mondta el a budapesti tüntetést szervező Magyar Természetvédők Szövetsége – Föld Barátai Magyarország programfelelőse a demonstráció előtt az MTI-nek.

Fidrich Róbert elmondta: felszólítják a román kormányt, hogy azonnal vonja vissza az úgynevezett  Verespatak-törvényt”, a cianidos aranykitermelést végző cég környezetvédelmi engedélyét vonják meg, Verespatak pedig kerüljön fel az UNESCO-világörökség listájára. A demonstrálók azt is szorgalmazták, hogy Románia, illetve az Európai Unió tiltsa be a cianidos bányászati technológiát. A tiltakozók a magyar kormánytól azt várják, hogy mutasson határozott fellépést a verespataki és a hasonló cianidos bányaberuházások ellen.

A tiltakozó megmozdulást szolidaritásáról biztosította az LMP is. A demonstráción az ellenzéki párt társelnöke, Schiffer András az MTI-nek elmondta, hogy pártja már a nyáron felhívta a figyelmet erre a problémára. Álláspontja szerint közvetlen, brutális fenyegetés Magyarország biztonsága ellen mind a verespataki, mind a nagybányai aranykitermelés be-, illetve újraindítása.

A politikus hangsúlyozta: azt követelik Orbán Viktor miniszterelnöktől, hogy haladéktalanul adjon számot a parlament előtt arról, hogy mit tett az elmúlt hónapokban a probléma megoldása érdekében, például azért, hogy a ciántechnológiás kitermelés betiltását elrendelő európai parlamenti határozat kötelező érvényű legyen.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.