2013. szeptember. 20. 11:40 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 20. 11:37 Itthon

MSZP: nem is nőtt a foglalkoztatottak száma

Az MSZP hazugságnak tartja Orbán Viktor miniszterelnök azon állításait, miszerint kormányzása alatt emelkedett volna a foglalkoztatottak száma, valamint a jövedelmek vásárlóértéke.

Gúr Nándor, az ellenzéki párt alelnöke, az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának elnöke pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: jelenleg több százezerrel kevesebben dolgoznak, mint a kormányváltáskor, és ennél is kevesebben, mint a válság kitörése előtt. 

Kifejtette: mivel a külföldön dolgozók jó része szerepel a Magyarországon foglalkoztatottak nyilvántartásában, a valódi hazai foglalkoztatotti létszám legfeljebb 3,5 milliós, vagyis több százezerrel alacsonyabb a hivatalos adatoknál. Szerinte a statisztikát torzítja még a közfoglalkoztatottak, valamint a részmunkaidőben alkalmazottak száma. A legnagyobb problémának azonban azt nevezte, hogy a versenyszférában foglalkoztatottak száma mintegy 2 százalékkal csökkent az elmúlt években. 

Cáfolta azt is, hogy növekedett volna a jövedelmek vásárlóértéke. Azt mondta: 2010-ben a nettő minimálbér összege 60 ezer 200 forint volt, míg a mostani, nettó 64 ezer 200 forintos minimálbér akkora vásárlóerőt képvisel, mint 2010-ben 55 ezer forint. 

A politikus kifogásolta azt is, hogy a foglalkoztatottak 65 százaléka az átlagbérnél kevesebbet keres, vagyis szerinte az Orbán-kormány döntései csak az igen magas jövedelműeknek kedveztek. 

Nincs gazdasági növekedés, nincs adócsökkentés, nincs egymillió új munkahely, nincs bérnövekedés - sorolta kifogásait Gúr Nándor, aki azt mondta: 2014-től a szocialisták olyan világot fognak építeni, amely a munkavállalóknak kedvez. Az átlag alatt keresők több pénzhez juthatnak, a munkára rakódó terhek csökkenni fognak, és erősödnek a foglalkoztatotti jogok - ígérte.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?