2013. szeptember. 10. 18:16 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 10. 18:13 Itthon

Bíróság: a rendőrség volt jogsértő a ferencvárosi kunyhórombolásnál

Nem A Város Mindenkié (AVM) aktivistája, hanem a rendőrség volt jogsértő a ferencvárosi kunyhó lerombolásakor - közölte a hajléktalan emberek jogvédelmét vállaló civil szervezet kedden az MTI-vel.

A szervezet azért adott ki közleményt, mert - tájékoztatásuk szerint - a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság kedden jogerős döntést hozott egyik aktivistájuk, Misetics Bálint és az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) közötti ügyben.

Felidézték, 2012. március 27-én a ferencvárosi önkormányzat "önkényes módon" lerombolta négy ember saját építésű kunyhóját a Határ út menti erdőben. Eközben az AVM két aktivistáját, akik igyekeztek megakadályozni a jogsértést, megbilincselték és előállították.

Közlésük szerint a bíróság szóban ismertetett döntésében egyebek mellett kimondta, hogy az önkormányzat által elrendelt "bozótirtás és a hulladék elszállítása" nyilvánvalóan nem jelentheti hajléktalan emberek kunyhóinak lerombolását. A bíróság kimondta azt is, hogy a biztosításra kirendelt rendőrök súlyos jogszabálysértést követtek el a kunyhók lerombolásának biztosításával - közölték.

"A rendőri jelenlét célja tisztázatlan, a kunyhók lerombolásához segítséget nyújtó rendőri intézkedésnek az iratok alapján nem volt törvényes alapja, (...) nincs magyarázat arra, hogy miért Misetics Bálintot állították elő, amikor őt fenyegették fizikai erőszakkal, (...) mindezek alapján megbilincselése (...) és előállítása ellentétes volt a rendőrségi törvénnyel és a szolgálati szabályzattal" - írták.

Tájékoztatásuk szerint az ORFK-nak új eljárást kell lefolytatnia, tisztázva a rendőri fellépés általános jogalapját és egyenként újra megvizsgálva a konkrét intézkedések arányosságát és szakszerűségét is. Az új eljárásban szükség szerint vizsgálni kell az eljáró rendőrök fegyelmi felelősségét is - tették hozzá. Az MTI az ügyben megkereste az ORFK-t is, ahol későbbre ígértek választ.

Az AVM a közleményében az üggyel kapcsolatban utalt arra is, hogy az Országgyűlés előtt van a szabálysértési törvény módosításáról szóló javaslat, "amely az Alkotmánybíróság korábbi határozatának ellenére ismét büntetni rendeli a közterületi hajléktalanságot, és külön is szabálysértéssé nyilvánítja a tulajdonosi hozzájárulás nélküli építést".

Hirdetés