2013. augusztus. 26. 14:57 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 26. 14:57 Itthon

Halálos veszélyt hozhat a szüret - figyelmeztet a katasztrófavédelem

A szüreti időszak közeledtével a katasztrófavédelem arra figyelmeztetett, hogy a mustgáz veszélyforrás lehet; gondatlanság, figyelmetlenség miatt minden évben több esetben történik országszerte mustgázmérgezés, amely halállal végződhet.

A balesetek megelőzése érdekében javasolt a pincék megfelelő szellőztetése, gázérzékelő riasztóberendezés használata - közölte Petróczi Tímea, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője. Hozzátette, tanácsos úgy lemenni a pincébe, hogy magunk előtt botra erősített, égő gyertyát tartunk legfeljebb a derék magasságában. Ha a láng kialszik, az oxigén hiányát jelzi, ebben az esetben azonnal el kell hagyni a helyiséget. A gyorsaság azért is fontos, mert az oxigénhiányos állapot szédülést, hányingert, illetve mentális zavart idéz elő. Ha fizikailag képesek is volnánk elmenekülni, ezt megakadályozza a szellemi funkciók zavara.

Felhívták a figyelmet arra is, hogy a mérgezést elszenvedőt csak légzőkészülék használata mellett lehet biztonsággal kimenteni, ugyanis az is mustgázmérgezést szenvedhet, aki társa segítségére siet. Ezért arra kérnek mindenkit, hogy baleset vagy veszély esetén hívja a katasztrófavédelmet. 

A mustgáz a must erjedése során felszabaduló szén-dioxid, színtelen és szagtalan, a levegőnél körülbelül másfélszer nehezebb gáz, amely a levegőt kiszorítva a föld közelében terül el.

Magyarországon évente 40-50 alkalommal riasztják mustgázmérgezéses esethez a tűzoltókat, akik sok esetben már nem tudnak segíteni. Ugyanis nagyon gyorsan bekövetkezik a mérgezés, az eszméletvesztés és beáll a halál - olvasható a közleményben.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.