Lemondott parlamenti mandátumáról Nagy Andor, a KDNP képviselője – jelentette be a hétfői rendkívüli ülés elején Kövér László házelnök. A távozó képviselő Izraelben lesz nagykövet.
A Fidesz alapítói közé tartozó Nagyot a miniszterelnök nagyköveti feladattal bízta meg – közölte Kövér László. Nagy Andor a hétfői, rendkívüli ülésen már nem a képviselők közt, hanem a páholyban foglalt helyet, hamarosan pedig elfoglalhatja állomáshelyét Izraelben.
Nagy Andor az első Orbán-kabinet idején a miniszterelnök kabinetfőnöke volt. A 2010-es parlamenti választások előtt több cikk jelent meg a sajtóban arról, hogy ő lehet a környezetvédelemért felelős miniszter, az Indexnek 2010 februárjában adott interjújában már programot is vázolt – az előző ciklusban ő volt az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának az elnöke.
Nagy Andort egyéni választókerületben, a Nógrád megyei Szécsény környékén választották képviselőnek, ez a mandátum jövő tavaszig már betöltetlen marad. Egy nemrégiben elfogadott törvénymódosítás szerint ugyanis idén szeptember 1. után már nem lehet időközi választást kiírni. A politikus a Fidesz alapítókhoz hasonlóan a Bibó szakkollégium tagja volt. Bár nem volt alapító, korán csatlakozott a Fideszhez. 2002 és 2010 között a párt parlamenti képviselőcsoportjában ült, de 2006-ban – amikor Orbán úgy döntött, hogy a KDNP önálló frakciót kap – Nagy beült a kereszténydemokratákhoz, és itt folytatta 2010-ben is. Nagyot már ki húzták a parlament honlapján a KDNP-frakció listájáról.
Az Indexnek 2010-ben arról beszélt, hogy zöld gazdasággal lehet kitörni a gazdasági válságból, növelni kell az energiahatékonyságot, teret kell biztosítani a megújuló energiáknak, és így szerinte kétszázezer új munkahelyet teremthetnének.
A csúcsminisztériumi struktúrában viszont a környezetvédelem nem kapott önálló tárcát, a szakterület részben a Vidékfejlesztési Minisztériumhoz, részben a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz került két külön államtitkárral, a szűkebben vett környezetvédelmet pedig Illés Zoltán kapta meg.
Mint arról a hvg.hu is beszámolt, a 199 fős parlament megteremtésével a 224 Fidesz- és a 36 fős KDNP-frakció egyes tagjai – akik sem listás helyben, sem egyéni képviselői mandátumban nem reménykedhetnek – a kormányzati, hivatali apparátusban próbálnak helyet foglalni, mások pedig diplomáciai karrierben reménykednek.