2013. augusztus. 16. 08:38 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 16. 09:10 Itthon

Új főiskolatípus jön: ide járhat, aki nem túl okos, de szorgalmas

Az egyetemhez bizonytalan tudású, de szorgalmas diákoknak szánja a kormány a közösségi főiskolákat – mondta Klinghammer István felsőoktatási államtitkár a Magyar Nemzetnek adott interjújában.

Átalakul a felsőoktatási intézménystruktúra, megjelennek majd az úgynevezett közösségi főiskolák is – derült ki a Magyar Nemzet Klinghammer István felsőoktatási államtitkárral készült interjújából.

A közösségi főiskolán kétéves lenne a képzés, és felsőoktatási szakképzést adna a hallgatónak – mondta az államtitkár. "Ide azok jelentkezhetnének, akiknek bizonytalanabb a tudásuk annál, hogy egyetemre menjenek, de szorgalmasak és szeretnének tovább tanulni. A közösségi főiskolák elvégzésével nagyon jó védőnő, falugazdász vagy óvónő lehet belőlük" – fogalmazott Klinghammer. 

"Ez az intézménytípus lenne a piramis alja. Sajnos nálunk a szakképzés nagyon gyenge lábakon áll, alig van jelentkező, és semmiféle hírverést, népszerűsítő reklámot nem kap a képzés. Ha továbbtanulásról van szó, mindenki csak azt hangoztatja, hogy menjünk egyetemre. Ott meg aztán meghirdetünk mindenféle szakot, sok olyat is, amit nem igazol vissza a társadalom, és nem lehet vele elhelyezkedni. Rendezni kell ezt a helyzetet" – tette hozzá az interjúban.

Klinghammer szerint ezt a helyzetet úgy lehetne rendezni, hogy az új felsőoktatási struktúrában a "nemzeti tudományegyetemek" – a debreceni, a szegedi, a pécsi és a budapesti ELTE – "oktassanak sok szakot, legyen sok karuk, mesterképzésük és doktori iskolájuk is".

A következő körnél, az államtitkár által "szakegyetemeknek" nevezett intézményeknél – Semmelweis, Műegyetem, Miskolci Egyetem – fontos, hogy "minőségileg ugyanezt a színvonalat képviseljék, de ezeknek nem kell annyi kar" – fogalmazott Klinghammer.

"A főiskolákon viszont csak alapképzéseket folytassanak, hiszen ennek az intézménytípusnak az a dolga, hogy a közvetlen gyakorlati élet legkorszerűbb tudását a legmagasabb szinten adja át, nem pedig az, hogy az ismeretlenbe való tájékozódásra készítsen fel" – mondta az államtitkár. "Legalul pedig a közösségi főiskola lenne, amelyről az imént beszéltem" – tette hozzá.

A felsőoktatási államtitkár szerint nem lenne teljesen zárt a rendszer, azaz közösségi főiskola is indíthatna alapképzést, és a főiskolákon is folyhatna egy-egy szakon mesterképzés, "ha tényleg meg tudja ütni a kellő szintet". Az interjúban Klinghammer arról is beszélt, lát rá esélyt, hogy a művészeti egyetemek esetében visszahozzák a megszüntetett részösztöndíjas finanszírozási formát.

A tervekről azt mondta, szeptemberre "az elvekkel megleszünk", megtörténik a felsőoktatási törvény módosítása, "de ez még csak az irányok kijelölése lesz, a generális átalakításhoz két-három év kell".

 

Hirdetés