Orbán újságíróktól és postásoktól várja a megoldást Szalai Annamária utódlására
Szakmai szervezetektől vár ismételten javaslatot Orbán Viktor kormányfő arra, hogy kit javasoljon kinevezésre az államfőnek a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöki posztjára - áll a Kormányzati Információs Központ csütörtöki közleményében. Az NMHH és a Médiatanács elnöki posztja Szalai Annamária áprilisi halála óta betöltetlen.
Július eleji cikkünkben vázoltuk fel, hogy hogyan lett egyre kínzóbb a kormány káderhiánya: a Médiatanács és az NMHH vezetői posztját 2010-ben annyira az akkori elnök Szalai Annamáriára szabták, hogy áprilisban bekövetkezett halála óta nem találtak a saját maguk által támasztott követelményeknek megfelelő embert. Mivel kizárólag az elnök kapott rendeletalkotási jogkört, Szalai utódjának megtalálása nélkül nem tudtak volna dönteni a mobiltelefon-frekvenciákról, így a kormány kezdeményezte, hogy a helyettes is kapjon rendeletalkotási jogot, de ezt a módosítást Áder János köztársasági elnök visszadobta, mivel az felülírná az alaptörvényben rögzített szabályokat. Az Országgyűlés ezután úgy döntött, hogy a Médiatanács elnökével szemben támasztott követelményeken enyhít, oly módon, hogy jogi, közgazdasági vagy társadalomtudományi diploma helyett felsőfokú végzettséget írnak elő a tisztség betöltéséhez.
A kormány mostani közleménye szerint a megváltozott jogszabályi környezetben Orbán Viktor kormányfő indokoltnak tartja, hogy lehetőséget biztosítson arra, hogy a törvényben meghatározott szakmai, érdekképviseleti és önszabályozó szervezetek újból javaslatot tegyenek az elnökjelölt személyére annak érdekében, hogy megalapozott javaslatot tudjon az államfő elé terjeszteni.
A kormányfő megbízásából eljáró Lázár János arra kérte az érintett szervezetek vezetőit, hogy javaslataikat augusztus 9-ig írásban tegyék meg, részletesen ismertetve az ajánlott személy szakmai életútját, javaslatukat pedig érdemben indokolják. Lázár János a kérdésről augusztus 12-ére szakmai egyeztetést kezdeményezett a Parlamentben, amelyre meghívta az érintett szervezetek vezetőit.
A Miniszterelnökséget vezető államtitkár levelében felidézte a médiahatóság elnökének kinevezési feltételeit tartalmazó törvénymódosítás részleteit, amelyek augusztus 1-jén módosultak. A hatóság elnökét a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki kilenc évre.
Lázár János a megkeresést a Közszolgálati Testület; a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács; a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület; az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége; az Informatika a Társadalomért Egyesület; a Hírközlési Érdekegyeztető Tanács; az Internet Szolgáltatók Tanácsa Tudományos Egyesület; a Postások Szakmai Egyesülete; az Internet Szolgáltatók Érdekvédelmi Egyesülete; az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület, Infokommunikációs Munkabizottsága; a Postai és Hírközlési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége; a Helyi Rádiók Országos Egyesülete; a Helyi Televíziók Országos Egyesülete; a Magyar Lapkiadók Egyesülete; a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesülete; a Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesülete; az Egyesült Média Sajtószakszervezet; a Szabad Rádiók Magyarországi Szervezete; a Magyar Kábelkommunikációs Szövetség; a Magyar Kábeltelevíziós és Hírközlési Szövetség; a Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége; a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetsége; a Magyar Sportújságírók Szövetsége; a Diákújságírók Egyesülete; a Magyar Újságírók Országos Szövetsége, valamint a Magyar Újságírók Közössége elnökeinek küldte el.