A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) korábbi felmérései szerint az országban több mint félmillió olyan háztartás volt, ahol kizárólag analóg földfelszíni sugárzású tévéadásokat néztek. Ma 12 óra 30-tól az érintettek tévéjén adás helyett egy tájékoztató szöveg lesz látható.
Ma 12 óra 30 perckor megszűnik az analóg földfelszíni tévéadások sugárzása az ország középső részén. Akik nem álltak át, azok még öt napig egy üzenetet fognak látni a képernyőjükön arról, hogy mi a teendőjük.
Győr-Moson-Sopron, Veszprém, Fejér és Csongrád megye valamint Budapest teljes területén, emellett Vas, Zala, Somogy, Tolna, Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok, Békés, Pest és Komárom-Esztergom megye jelentős részében a lekapcsolás után már csak digitálisan foghatók a televíziós adások.
Az ország többi részén október 31-én kapcsolják le az analóg földfelszíni sugárzást.
A digitális átállásban azok érintettek, akik előfizetés nélkül, szoba- vagy tetőantennával tévéznek, és kizárólag az M1, az RTL Klub és a TV2 adásait látják. Nekik kell átállniuk digitális vételre ahhoz, hogy az analóg sugárzás lekapcsolása után is tévézhessenek.
Ehhez nem kell feltétlenül új televíziót vásárolni, elegendő egy jelátalakító készülék, úgynevezett set-top-box. A legjobb kép- és hangminőség eléréséhez egy új szoba- vagy tetőantennára is szükség lehet.
A berendezés segítségével az előfizetéssel nem rendelkezők a jövőben már nem csak az eddigi három, hanem további négy csatornát is ingyenesen nézhetnek: az M2-t, a Dunát, a Duna Worldöt és az Euronewst.
A korszerű televíziók már beépítve tartalmazzák a jelátalakítót. A digitális adások vételéhez válaszhatók a kábeltelevíziós és műholdas szolgáltatók csomagjai vagy az internetes tévézés is.
A modernebb set-top-boxok alkalmasak például a műsorok rögzítésére, megállítására, visszatekerésére.
A digitális televíziózással a külföldi filmek eredeti nyelven is megnézhetők, és akár a magyar feliratozás is beállítható. Általa gyermekzár működtethető a tévén és elérhető a műsorújság.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) korábbi felmérései szerint az országban több mint félmillió olyan háztartás volt, ahol kizárólag analóg földfelszíni sugárzású tévéadásokat néztek. Közülük azok, akik szociális helyzetük miatt nem tudják saját erőből megvalósítani az átállást, támogatást kaphatnak a hatóságtól.
A lekapcsolás első lépésében érintett mintegy 220 ezer rászorulóból 55 ezer háztartás kért ingyenesen set-top-boxot az NMHH-tól, vagy kedvezményt az előfizetéséhez.
Számukra a hatóság már beszerelte a berendezéseket és biztosította a támogatást. Az NMHH további egy hónapig még lehetővé teszi a segítség igénylését. Akik nem álltak át 31-ig, azoknak a képernyőjén még öt napig egy üzenet lesz olvasható, ami az átálláshoz szükséges teendőket foglalja össze, illetve informálja az érintetteket arról, hogy hol kaphatnak segítséget.
A hatóság szakemberei már megkezdték az október 31-i lekapcsolásban érintett, szociálisan rászoruló háztartások felkeresését is. Eddig 174 ezer rászorulóhoz jutottak el, akik közül 54 ezren már kértek segítséget.
Az NMHH a 06-80-383-940-es, ingyenesen hívható telefonszámon, hét minden napján reggel 8 és este 8 óra között ad információt az érdeklődőknek, emellett a digitalisatallas.hu internetes oldalon teszi közzé a szükséges ismereteket. A hatóság ügyfélpontokat működtet Budapesten, Debrecenben, Miskolcon, Pécsen, Sopronban és Szegeden.