A miniszterelnök-helyettes szerint is bűncselekmény, ha valaki más helyett írta alá a rezsicsökkentést támogató ívet, de szerinte a magyar emberek tisztességesek. Semjén Zsolt szerint fölösleges akadékoskodás megkérdezni, miért kaptak elhunytak is köszönőlevelet, és ezzel is csak a rezsicsökkentést támadják.
„A társadalmi együttélés alapját”, a kölcsönös bizalmat kezdi ki, aki kérdéseket mer feltenni arról, hogy támogathatták a Fidesz rezsicsökkentés mellett indított aláírásgyűjtését elhunyt személyek is – lényegében ez olvasható ki abból a válaszból, amelye Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes adott Molnár Csaba független (DK-s) képviselő Már a holt lelkek sem nyugodhatnak békében? című írásbeli kérdésére.
A Fidesz még június végén kezdett el kiküldeni egy Orbán Viktor miniszterelnök aláírásával ellátott levelet annak az állítólag több mint kétmillió embernek, akik aláírták a gyűjtőíveket. Hamar kiderült azonban, hogy a címlistával valami gond van. Először Schiffer András, az LMP társelnöke beszélt arról, hogy Debrecenben egy kilenc éve halott férfi nevére és címére érkezett köszönőlevél, később a hvg.hu szerkesztőségébe is több hasonló esetről érkezett információ.
Az elhunytak mellett olyan élő személyek is kaptak névre szóló levelet, akik biztosan nem támogatták az aláírásgyűjtést. Ez két dolgot jelenthet: a leveleket nem az aláírók listája, hanem valamilyen más adatbázis alapján postázták, vagy ismeretlenek mások nevében, személyes adataikkal visszaélve írták alá a gyűjtőíveket. Ha igaz, mindkét eshetőség megkérdőjelezné az aláírásgyűjtés hitelességét, sőt, még a kezdeményezők jóhiszeműségét is.
Semjén válaszlevelében egyébként az utóbbi lehetőséget veti fel: „a rezsicsökkentéssel összefüggésben köszönőlevelet csak azok kaphattak, akiknek az adatai szerepeltek az aláírásgyűjtő-íven, tehát az adatokat valaki rendelkezésre bocsátotta”. Ha mégis olyasvalaki kapott köszönőlevelet, aki nem írta alá az ívet, az Semjén szerint csak azt jelentheti, hogy „valaki tudatosan visszaélt az illet ő személy adataival”. Semjén arra bíztatta a képviselőt, és mindenkit, aki ilyesmit tapasztalt, hogy „bátran kezdeményezze a hatóságok előtt a szükséges eljárást”, vagyis tegyen feljelentést.
Levelében Semjén hosszú eszmefuttatásba bonyolódott a rezsicsökkentést támogató aláírásgyűjtés jelentőségéről és a bizalomról. Szerinte 2010-től az együttműködés és a bizalom légköre uralkodik, és „a magyar embereknek ez a bizalmon alapuló összefogása eredményezte a rezsicsökkentés melletti több milliós társadalmi kiállást”. A miniszterelnök-helyettes szerint Molnár kérdése mögött igazából az húzódik meg, hogy le karja rombolni ezt az összefogást, és el karja törölni a bizalmat, pedig „a magyar emberek tisztességesek”, önként adták a nevüket „a közös célért”.
A hvg.hu-hoz más, nem a Fidesz, hanem a kormány által menedzselt levelezésekről is eljutottak furcsa információk: szellemi fogyatékosságuk miatt gondnokság alatt lévő, írni-olvasni sem tudó emberek is kaptak például abból a szintén névre szóló levélből, amelyben Orbán az EU-s túlzottdeficit-eljárás befejeződéséről tájékoztatja a polgárokat. Ez azért lehetséges, mert nem a választópolgárok névjegyzékét használták, hanem a minden személy adatait tartalmazó népesség-nyilvántartást.