Itthon MTI 2013. július. 26. 18:54

Így hagyták futni a Fidesz-székház védőjét

Panasszal élnek a Fidesz-székháznál demonstrálók, miután a rendőrség megszüntette a nyomozást a gyilkosságért korábban elítélt Sz. Ferenc ellen, aki márciusban társával együtt erőszakosan lépett fel az egyik aktivista ellen. A székháznál demonstrálók szerint ugyanis a rendőrség a Fidesz székházát védelmezők elmondására épít, az Alaptörvény negyedik módosítása miatt ott tüntető aktivisták vallomását pedig figyelmen kívül hagyják vagy eltorzítják.

Csütörtökön tette közzé a Párbeszéd Magyarországért (PM)-közeli Kettős Mérce blog, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság megszüntette az eljárást, mivel a nyomozás alapján a lányt – akit a blog által is közölt fotó szerint ketten megragadtak és elvonszoltak a helyszínről – "testi épsége érdekében, a székház életveszélyes területéről biztonságos helyre vitték". A rendőrség arra jutott, hogy Sz. Ferencnek nem volt joga fellépni az aktivista ellen, társának, Kubatov Gábor személyi titkárának igen, hiszen őt felhívta a Fidesz egyik EP-képviselője, ezt pedig a rendőrség segítségkérésnek értékelte.

Az alkotmány nem játék elnevezésű csoport – amely az alaptörvény 4. módosítása ellen küzdő civil szervezeteket és állampolgárokat fogja össze – pénteken eljuttatta a nyomozást megszüntető határozatot a hvg.hu-nak. A határozat részletesen taglalja, hogy a Fidesz-székház védelmére érkező „önkéntesek”azért vitték el a demonstrálókat, mert az ingatlan több helyen életveszélyes, ugyanis „több tíz kg súlyú épületdarabok”, így vakolat, gipszstukkók zuhanhatnak le. Ettől akarták megóvni az ott demonstrálókat, miután a helyzetről „tájékoztatást kaptak”.

A határozat a „helyszínre érkező segíteni szándékozó” embereket – így Sz. Ferencet – aktivistáknak nevezi, míg a székháznál tüntetőket egyetemistáknak. A lány, akit a fotó alapján ketten távolítottak el a demonstráció helyszínéről, az egyik székházat védelmező szerint „vélelmezhetően bódult állapotban” volt, illetve orvosra lett volna szüksége. Az egyetemista lány viszont állítja, hogy teljesen jól volt, nem fogyasztott alkoholt, és „mentálisan teljesen tiszta állapotban” volt – derül ki a nyomozást megszüntető dokumentumból.

A helyszínről elvitt egyetemista nyilatkozik
MTI / Kovács Attila

A demonstrálók szerint a határozat több ponton „teljesen életszerűtlen szituációkban mutatja be az aznap történteket, illetve ellentmondásba kerül saját magával is”, ezért panasszal élnek ellene. „A BRFK ez ügyben született határozata a nyomozóhatóság olyan mértékű elköteleződéséről tanúskodik, amely megszólalásra és jogi lépésekre késztet bennünket” – közölték. Egyben felszólítják az ügyben eljáró hatóságot, hogy egészítse ki a nyomozást, vagy a jelenleginél erősebb érvekkel támassza alá annak megszüntetését.
„A rendőrség összesen tíz tanút hallgatott meg, a határozatot a Fidesz egy személyi titkárának vallomása uralja, míg a hat meghallgatott tüntető közül összesen háromnak a vallomása került a szövegbe, egy-egy bekezdés erejéig” – kifogásolják a székháznál demonstrálók, akik szerint a bizonyítékok ismertetése így hiányos és egyoldalú. „Ha szükséges, Strasbourgig visszük az ügyet, ahol a magyar államnak kell bizonyítani a határozat pártatlanságát” – teszik hozzá.

A Fidesz-székház márciusi elfoglalásakor az épületet védő Sz. Ferencről korábban a Hír24 írta meg, hogy tíz évet ült börtönben emberölésért. Márciusban Sz. Ferenc a Facebookon azt írta, "a Fidesz-székháznál kialakult kaotikus állapotokra tekintettel" döntött úgy, hogy "Fidesz szimpatizánsként megpróbálom ezt a nehéz helyzetet orvosolni". Hozzátette: "A Fidesz Magyar Polgári Párt elkötelezett híveként erkölcsi kötelezettségemnek tartottam, hogy pártomat ebben a nehéz helyzetben is támogassam!". A férfiról a hvg.hu később kiderítette, hogy illegális pénzbehajtásból élt a nyomozó hatóságok megállapításai szerint az 1996-ban elkövetett emberölésben történt részvétele előtt.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.