"Nagyon meglepődött" a lengyel Szolidaritás 33 évvel ezelőtt készült logójának tervezője, hogy a magyar Szolidaritás rendezvényein látta viszont a művét - írta a Népszabadság. A lengyel szakszervezet vezetőségének tagja a Magyar Nemzetnek korábban azt mondta, nem adtak engedélyt a jelképük használatára és végső esetben jogi útra terelik az ügyet. Kónya Péter, a magyar Szolidaritás vezetője szerint viszont jogszerűen használják a logót.
Magyar jobboldali szervezetek figyelmeztették a lengyel szakszervezetet a két logo egyformaságára - írta a Népszabadság. A lap felidézte, hogy Alfred Bujara, a lengyel szakszervezet központi vezetőségének tagja a Magyar Nemzetnek azt mondta, nem adtak engedélyt jelképük használatára, ezért tájékoztatást kérnek, hogy léphessenek, és végső esetben jogi útra terelik az ügyet.
Bujara kérésére a Civil Összefogás Fóruma (CÖF) és a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) levelet írt a lengyel Szolidaritás országos bizottságának, és javasolta, hogy a szakszervezet vezetősége forduljon a magyar Szolidaritáshoz a jelkép megváltoztatása érdekében - tette hozzá a Népszabadság a Magyar Nemzetet idézve.
"Magam is láttam a magyar Szolidaritás logóját, és nagyon meglepődtem rajta. Az interneten láttam videót, amely magyarországi megmozdulásról készült, s ott figyeltem fel rá. Egyértelmű, hogy az én 1980-ban készült grafikámat használták fel, az azonosság nyilvánvaló. Csak később tudtam meg, hogy az a csoport, amely használja, egy politikai szervezet" – mondta a Népszabadságnak Jerzy Janiszewski grafikus, formatervező, képzőművész, a lengyel Szolidaritás logójának megalkotója.
A művész 26 évesen alkotta meg a sztrájkoló hajógyári munkások számára az azóta világszerte ismertté lett grafikát. Az egymásba kapcsolódó betűk embereket jelképeznek, a színek egyszerre utalnak a lengyel nemzeti színekre s a megelőző munkásmegmozdulások áldozataira.
Janiszewski álláspontja az, hogy mint alkotónak, az ő tulajdona a rajz. Megállapodása van a szakszervezettel a logó kizárólagos használatáról. A művész különösen ellenezné, ha a rajzot egy politikai párt használná. A grafikus azt is megjegyezte, hogy van ügyvédje a hasonló ügyekre, és ő feltehetően fellép majd a szerzői és személyi jogait ért sérelem ügyében.
Kónya Péter, a Magyar Szolidaritás Mozgalom elnöke viszont azt állítja, hogy jogszerűen használja a logóját a mozgalmuk, hiszen annak védjegyként történő bejegyzését már 2011 októberében kezdeményezték a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál, és 2012 júniusában nemzetközi védelem alatt álló emblémaként jogerősen be is jegyezték.
Amikor 2011 októberében a Szolidaritást megalakították, megpróbálták felvenni a kapcsolatot a lengyel Szolidaritás vezetőivel, ám a személyes találkozó egy tragikus baleset miatt elmaradt – közölte a Népszabadsággal Kónya. Később azonban Lengyelországból azt a tájékoztatást kapták, hogy a logó szabadon használható, mert nincs levédve.
Maguk viszont intézkedtek ennek érdekében: még ugyanabban a hónapban a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) a Szolidaritás felkérésére – amely akkor nem volt önálló jogi személy – a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál védjegybejelentést tett.
Nem értik, hogy a CÖF miért igyekszik álkonfliktust generálni, de készek a lengyel Szolidaritás szervezeteivel tisztázni a helyzetet – jelentette ki Kónya Péter.