2013. július. 18. 09:03 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. július. 18. 09:30 Itthon

Európában először magyarok mondtak vissza uniós környezetvédelmi projektet a Hortobágyon

Kemény hangú levelet kapott Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) környezetügyért felelős államtitkára Karl Falkenbergtől, az Európai Bizottság környezetvédelmi főigazgatóságának vezetőjétől egy közel kétmilliárd forintos LIFE+-projekttel kapcsolatban, amelyet – Európában eddig példátlan módon – a Hortobágyi Nonprofit Kft. visszamondott.

A LIFE-program húszéves történetében még nem volt példa rá, hogy egy nyertes pályázó visszamondjon egy kétmilliárd forintos projektet, a Hortobágy Nonprofit Kft. március elsején kinevezett új vezetése azonban megvizsgálta a "Legelőtavak élőhelykezelése a Hortobágyon" című LIFE+-projektet, és arra jutott, átgondolatlanul, előkészítetlenül nyújtották be a pályázatot, s az időközben bekövetkezett jogszabályi változásokat sem vették figyelembe.

Angelo Salsi, az Európai Bizottság környezetvédelmi főigazgatóságának nemzetközi ügyekért és LIFE-programokért felelős brüsszeli vezetője szerint a hortobágyi társaság által bejelentett szerződésfelmondás nem indokolt, ezért a projekt visszamondását nem fogadta el, és arra kérte a magyar partnert, hogy a programot teljes egészében az aláírt szerződés szerint valósítsa meg.

A Népszabadság szerint a szerződés váratlan visszamondásának oka üzleti érdek lehet, a szóban forgó LIFE-projekt ugyanis éppen azt a mintegy 16 ezer hektárnyi értékes földterületet érinti, amelyből nyolcat egy új kormányhatározat értelmében különböző családi vállalkozásoknak akarnak hosszú távra bérbe adni.

Karl Falkenberg, az Európai Bizottság környezetvédelmi főigazgatóságának vezetője azt írta Illés Zoltán államtitkárnak, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium felelősséggel tartozik a projekt megvalósításáért, a magyar fél visszalépése példa nélküli a LIFE-program húszéves történetében, és a hortobágyi projekttel kapcsolatos döntés kérdéseket vethet föl az állami szerepvállalással megvalósuló LIFE-projektek hitelessége iránt.

A VM a Népszabadság kérdésére azt mondta, a "felvállalhatatlan jogi kockázat", amely miatt visszamondták a projektet az volt, hogy a program szerint a Hortobágyi Nonprofit Kft. megvásárolta volna a magántulajdonban lévő Hortobágyi Faluvéghalmi Kft.-t, ez a vásárlás azonban jogilag nem lehetséges, mert egy állami tulajdonú nonprofit kft. nem vásárolhat profitorientált magántulajdonú gazdasági társaságot.

A lap szerint azonban az eredeti terv az volt, hogy a szóban forgó céget a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. veszi meg, nonprofittá alakítja, s átadja a Hortobágyi Nonprofit Kft.-nek, amely a LIFE-projektből származó, uniós pályázati pénzből fizette volna ki az MNV Zrt.-nek az eredetivel azonos vételárat. Ezzel kapcsolatos kérdésünkre, miszerint ez volt-e a "felvállalhatatlan jogi kockázat", a tárca sajtóirodáján igennel válaszoltak.

Hirdetés
Nagyítás HVG 2024. december. 29. 10:00

A felfordulás éve – 2024 képekben

A világ több pontja is forrongott idén, elhúzódó konfliktusok, váratlan bukások és győzelmek kerültek a címlapokra. Sok idei eseménynek pedig a jövő évünkre is hatása lesz. Képekben idézzük fel 2024 meghatározó pillanatait.